Reklama

27. 4. 2017  |  Aktuality  |  Autor: Tisková zpráva MPO

Rekordní růst českého exportu chce Ministerstvo průmyslu a obchodu udržet i v dalších letech

Export v přeshraničním pojetí dosáhl loni rekordních 3,98 bilionu korun, což je v porovnání s rokem 2015 nárůst o 2,4 procenta. Bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila přebytkem 166,4 miliardy korun. Na tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Česká republika je v oblasti exportu velmi úspěšná a předpokládám, že to tak zůstane nadále. Budeme se proto snažit minimalizovat rizika plynoucí z naší závislosti na státech EU a rizika plynoucí z Brexitu.

Budeme ale chtít otevřít i další trhy, mimo EU. V tom nám může pomoci například účast České republiky na mezinárodní výstavě EXPO v Astaně, kterou MPO zajišťuje,řekl ministr Jiří Havlíček.

„Klíčovým úkolem pro celou českou vládu bude hájení zájmů při vyjednávání Brexitu. Spojené království je čtvrtým největším odbytištěm našeho zboží a devátým největším vývozcem na náš trh. Jednání ještě vlastně nezačala a kvůli předčasným volbám ve Velké Británii jsou opět odložena,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro Evropskou unii a zahraniční obchod Vladimír Bärtl.

Podle zástupce generálního ředitele CzechTrade Milana Ráže je klíčové rozšiřování sítě mimoevropských poboček, aby podpora českého exportu mířila i do nových oblastí. 

„CzechTrade loni zaznamenal mimořádně příznivý rok, letos se výrazněji zaměříme na malé a střední podnikatele v rámci projektů z fondů EU. CzechTrade půjde za nimi a budeme mít 13 regionálních poradců v každém kraji,“ řekl Milan Ráž.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372