Reklama

19. 6. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Pavel Mohrmann

Ředitel odboru odpadů MŽP vystoupil ostře proti skládkařům

V sálu kongresového centra Aldis v Hradci Králové pokračoval ve svém boji proti skládkám ředitel odboru odpadu Ministerstva životního prostředí Jaromír Manhart. Stalo se tak v rámci konference Odpady a obce 2017.

Nutno podotknout, že ostrý projev byl přednesen ne zcela věci nakloněnému plénu. Jádro pudla, tedy navyšování poplatků, pro které nebyl zákon schválen, se bezprostředně týká především přítomných starostů měst a obcí. Přesto byl projev velmi důrazný a Jaromír Manhart si rozhodně servítky nebral.

Neschválený zákon připisuje na vrub snažení skupin "blahutovců" a "havelkovců". Lidskou řečí jsou to firmy provozující skládky odpadů.

Ředitel odboru odpadů upozornil, že ČR je stále skládkařskou velmocí a hlavním cílem MŽP je eliminovat skládkování odpadů, zejména prostřednictvím zásadního zvýšení poplatků za uložení odpadu na skládku.

Skládkařské a svozové firmy jsou přirozeně proti. Návrh nového zákona o odpadech, o kterém jednají zúčastněné strany už dva roky, však skončil v Legislativní radě vlády. Zákon o odpadech nyní čeká na parlamentní volby.

odpady obce2.jpg

Jaromír Manhart

Jaromír Manhart nešetřil ani nevládní neziskové organizace. Ty podle něj prosazovaly podobné zájmy jako firmy provozující skládky odpadů a nyní tvrdí, že jim chybí nový zákon o odpadech. Přitom loni na podzim dle Manharta tvrdily, že zákon je špatně napsaný a spojily se se skládkařskou lobby v podpoře skládkování.

Firmy provozující skládky se spojily s nevládními organizacemi v tažení proti ZEVO (zařízení na energetické využití odpadu), které označují jako špinavé. "Jsou to však skládky, které budou významně přispívat k negativním dopadům na životní ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372