Reklama

26. 4. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek

Recyklace odpadů se mnohým městům v USA přestává ekonomicky vyplácet a proto s ní přestávají

Recyklace, po desetiletí téměř reflexivní snaha amerických domácností a podniků o snižování odpadu a pomoc životnímu prostředí, se v mnoha částech USA hroutí, píše Michael Corkery v The New York Times. Vzhledem ke skutečnosti, že Čína již nepřijímá použitý plast ani papír, obce čelí stoupajícím účtům za svoz odpadu, což je nutí ukončovat jejich programy nebo více odpadu spalovat či skládkovat.

Philadelphia nyní spaluje asi polovinu materiálu určeného k recyklaci od svých 1,5 milionu obyvatel ve spalovně, která přeměňuje odpad na energii. Mezinárodní letiště v Memphisu dosud má kolem terminálů recyklační koše, ale každá sebraná plechovka, láhev a noviny jsou posílány na skládku. Minulý měsíc úředníci v středofloridském městě Deltona čelili skutečnosti, že navzdory svému nejlepšímu úsilí o recyklaci jejich program nefungoval a byl pozastaven.

To jsou jen tři ze stovek měst po celé zemi, které zrušily své recyklační programy, omezily typy přijímaných materiálů nebo souhlasily s obrovským růstem cen.

Právě teď se nacházíme v recyklačním hnutí v krizovém okamžiku," řekla Fiona Ma, správkyně veřejných financí státu Kalifornie, kde v některých městech vzrostly náklady na recyklaci.

Příčinou tohoto celostátního zúčtování je Čína, která byla až do ledna 2018 významným odběratelem recyklovatelného materiálu vysbíraného ve Spojených státech. To přestalo, když čínští představitelé zjistili, že s recyklovatelnými materiály, jako jsou lepenkové kartony a některé plasty, bylo smícháno příliš mnoho odpadu. Poté sice Thajsko a Indie začaly přijímat další dovážený odpad, ale i oni nyníukládají nová omezení.

Otřesy na globálních trzích s odpadem začaly v loňském roce ovlivňovat americké obce a problémy se prohloubily.

S méně zákazníky jsou recyklační společnosti schopny kompenzovat své ztracené zisky tím, že účtují městům více, v některých případech i čtyřikrát více, než tomu bylo v loňském roce.

Tváří v tvář prudce rostoucím nákladům stojí větší i menší města před těžkou volbou, zda zvýšit daně, omezit jiné komunální služby nebo opustit úsilí, které bylo kdysi započato jako důsledek ekologického hnutí sedmdesátých let.

Recyklace je dlouhodobě nefunkční,“ řekl Mitch Hedlund, výkonný ředitel neziskové organizace Recycle Across America, která prosazuje standardizované štítky na recyklačních přihrádkách, které pomáhají lidem lépe třídit materiál. „Mnoho lidí si vůbec nevšimlo, že Čína byla naší skládkou."

Možná to bude znít jako protimluv, ale největšími vítězi se zdají být největší recyklátoři v zemi, jako jsou například firmy Waste Management and Republic Services, které jsou zároveň velkými svozovými firmami a vlastníky skládek.

Recyklace byla jednou z nejméně ziskových částí jejich podnikání a končila často odvozem na skládku. Analytici říkají, že mnoho společností zabývajících se nakládáním s odpady historicky považovalo recyklaci za „ztrátové zboží“, a tuto službu nabízelo jen proto, aby zvítězily v obchodním boji o nakládání s komunálnímodpadem.

Tato rovnice se začíná měnit. Ve Spojených státech se jako životaschopný jeví trh sodpady jako jsou lahve od limonád a kartony, ale není dost velký na to, aby vstřebalvšechny plasty a papír, které se Američané snaží recyklovat. Recyklační společnosti říkají, že nemohou záviset na prodeji použitých plastů a papíru za ceny, které pokrývají jejich náklady na zpracování, a proto žádají obce, aby za své recyklační služby zaplatily podstatně více.Některé společnosti také účtují zákazníkům dodatečné poplatky za „kontaminaci“ materiálu k recyklaci, který je smíchán s odpadky.

Analytici říkají, že vyšší recyklační poplatky pomohou posílit ony největší firmy, které již nyní prosperují. Firma Waste Management zaznamenala v roce 2018 silný provozní zisk, zatímco Republic services zaznamenala zvýšení tržeb poháněných obchodem s odpady.

Největší nárůsty ve skládkařském průmyslu byly taženy ekonomickým růstem: čím více Američané konzumují, tím více odpadků vytváří. Analytici říkají, že alepřinejmenším některé z vyšších objemů, které se nepodařilo prodat a znovupoužít,byly recyklovatelné.

Někteří obecní představitelé říkají, že jsou stále více obezřetní vůči společnostem, které kontrolují prakticky každý aspekt systému odpadů a recyklace.

Jsou ty míry kontaminace skutečně tak vysoké, nebo jdefirmám jen o jejich vlastní zájmy a prospěch?” ptal se Mike Ryan, starosta Sunrise, Fla. „Nemůžeme si dovolit mít inspektory, kteří by ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372