2/2023

Reakce MŽP na článek v Deníku: Poplatek za skládkování platí firmy a obce a nerovná se tzv. poplatku za černou popelnici

| autor: TZ MŽP ČR0

Reakce MŽP na článek v Deníku: Poplatek za skládkování platí firmy a obce a nerovná se tzv. poplat

Poplatek za skládkování, který v dnešní době má ČR extrémně nízký, dokonce jeden z nejnižších mezi členskými státy EU, platí obce nebo firmy za tunu odpadu, který ukládají na skládku. Tzv. poplatky za odpady neboli za černé popelnice platí občané ročně obcím a jejich výši si určují obce, proto je jeho výše obec od obce mnohdy výrazně odlišná.

Byť v ČR je nezbytné, aby se poplatek za skládkování odpadu postupně zvýšil, protože na jeho výši závisí míra recyklace, zvýšení poplatku za skládkování odpadu nemusí mít vůbec vliv na poplatek za "černou popelnici", pokud obec dobře třídí odpad.

Situace v ČR ve skládkování komunálních odpadů je alarmující, vloni skončilo 45,4 % komunálního odpadu na skládkách a přitom materiálově (recyklace a kompostování) jsme dokázali využít jen 37,5 %, za což může právě současný nízký skládkovací poplatek.

MŽP chce jít cestou postupného zvyšování skládkovacího poplatku a zároveň obce motivovat třídícími slevami. To znamená, že obce, které budou třídit a podporovat recyklaci, náklady na zvyšující se skládkovací poplatek nepocítí.

Když se zvýší recyklace, poplatky za odpady se sníží. V připravované odpadové legislativě také podpoříme systém PAYT (Pay As You Throw), který umožňuje, aby lidé zaplatili pouze za odpad, který skutečně vyhodí do černé popelnice.

Obce, které se pro něj rozhodnou, nastaví pro své občany motivační a spravedlivý systém. Díky zavedení systému PAYT mohou ročně za odpady ze své domácnosti platit méně než dnes.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP