1/2024

Reakce ministra Brabce na vyjádření ministra Chovance ke kauze lithium

| autor: Richard Brabec, MŽP0

Reakce ministra Brabce na vyjádření ministra Chovance ke kauze lithium

 Za prvé, průzkumná povolení, o kterých hovoří ministr Chovanec, nepodepisuje ministr, ani o nich nikdy nerozhodoval, ani nerozhoduje, ale vydává je v rámci zcela transparentního správního řízení úředník, který je shodou okolností podřízen náměstkovi ministra ŽP nominovanému za sociální demokracii.

Za druhé, tato povolení Ministerstvo životního prostředí vydává už 25 let na základě  tzv. geologického zákona a vždy se před vydáním ptá Ministerstva průmyslu a obchodu na klíčovou otázku, zda je to v souladu se surovinovou politikou státu, za kterou je MPO plně zodpovědné.

Bez klíčového souhlasu MPO by nemohlo MŽP jakékoliv stanovisko vydat. Z logiky věci totiž vyplývá, že MŽP má na starosti dopady těžby na životní prostředí a ne strategii státu v oblasti využití nerostných surovin.

Takže, pokud by opravdu ministr průmyslu chtěl kdykoliv v minulosti zásadně změnit dlouhodobou strategii  státu k nerostnému bohatství, měl k tomu jedinečnou možnost při změně státní surovinové politiky, naposled letos v létě. Je neuvěřitelné, že ale žádnou změnu v této oblasti směrem k vyšší ochraně zájmů státu v případě lithia a dalších strategických surovin v materiálu do vlády nenavrhl.

A víte, kdo nakonec navrhl a prosadil na vládě kroky směřující k posílení role státu? Ministr životního prostředí, byť mu to kompetenčně vlastně nepřísluší! To je snadno doložitelný fakt. V této souvislosti se nařčení sociální demokracie z neschopnosti ministra vrací jako bumerang do jejich vlastních řad. 

A pokud se týká dopisu, o kterém se ministr Chovanec zmiňuje, tak v něm jasně říkám, že memorandum nepodepíšu, nejen proto, že jsem se na něm nepodílel, ale i proto, že je mimo jiné i v rozporu s materiálem, který samo MPO posílá ve středu do vlády. Nebyl totiž absolutně žádný věcný ani časový důvod, aby podobný dokument podepsal ministr končící vlády.

Debaty na schůzi Senátu se samozřejmě rád zúčastním.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA