1/2024

Ratiboř kompletně modernizuje hospodaření s odpady a zavádí jejich chytrou evidenci

| autor: TZ JRK0

Ratiboř kompletně modernizuje hospodaření s odpady a zavádí jejich chytrou evidenci

Nový evidenční systém eviduje jak sběr tříděného odpadu, který se bude nově sbírat v pytlích dům od domu, tak i naplněnost kontejnerů na tříděný odpad v takzvaných separačních hnízdech. Samospráva Ratiboře tak bude mít možnost přesně sledovat a evidovat komunální odpad.

Zavedení systému ECONIT je součástí kompletní proměny odpadového hospodářství v obci. „Věříme, že informace, které díky systému získáme, nám pomohou snížit frekvenci svozu,“ uvádí starosta obce Martin Žabčík a doplňuje: „do projektu OBO jsme se přihlásili proto, abychom zásadně zlepšili naše nakládání s odpady, ušetřili finance, a také zvýšili komfort obyvatel při třídění.“

Zavedení pytlového sběru odpadů

Domácnosti jsou v rámci projektu vybaveny pytli s QR kódy. Ty se budou svážet a jejich obsah evidovat.

Spuštění systému evidence odpadů ECONIT

Systém sbírá přesná data o konkrétních odpadech. Díky tomu nabízí dokonalý přehled o nakládání s odpady. Samospráva bude mít rovněž přehled o naplněnosti kontejnerů ve sběrném hnízdě.

Informační a vzdělávací kampaň

Ta v obci právě začala. Na začátku roku 2020 proběhlo setkání s občany, které je informuje o tom, jak se můžou občané zapojit a podílet se tak na výrazném zlepšení odpadového hospodaření obce.

O systému ECONIT – jde o evidenční systém, jehož hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Systém je přizpůsobený přesně potřebám obce Ratiboř.

„Kromě úspor a přehledu nad odpady, zjednoduší evidenční systém administrativu spojenou s odpadovým hospodářstvím. Podstatné také je, že obci vyřeší i vše, co souvisí s očekávaným zpřísněním legislativy ohledně skládkování,“ vysvětluje Robin Liška – regionální manažer pro Moravskoslezský kraj ze společnosti JRK, která v Ratiboři ECONIT zavádí.

Foto: JRK

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP