1/2024

Rada SÚRAO schválila záměr dalšího postupu výběru lokality pro hlubinné úložiště

| autor: MPO ČR0

Rada SÚRAO schválila záměr dalšího postupu výběru lokality pro hlubinné úložiště

„SÚRAO navrhla plán dalšího postupu činností. Rada především oceňuje, že klíčovým a zcela strategickým cílem je zlepšení komunikace s dotčenými lokalitami,“ uvedl René Neděla, náměstek ministerstva průmyslu a obchodu a zároveň předseda Rady SÚRAO.

Podle ředitele SÚRAO Jana Prachaře je již nyní zřejmé, že původní harmonogram byl nereálný. V terénu musí být ještě provedena podpůrná povrchová měření, která povedou k redukci nejistot v geologickém popisu.

Cílem prací v letošním roce je dokončení probíhajících měření na lokalitách v takovém rozsahu, aby bylo možné odpovědně přistoupit k transparentnímu zúžení počtu lokalit.

V oblasti komunikace je cílem maximálně otevřená komunikace s dotčenými občany a obcemi, připravujeme vzdělávací program o problematice radioaktivních odpadů obecně, podílíme se na přípravě návrhu věcného záměru zákona o zapojení obcí.

„Naším strategickým cílem je posílit komunikaci s dotčenými obcemi a vytvořit diskuzní platformy pro další fáze projektu. Otevřená komunikace a diskuse všech zainteresovaných stran o projektu hlubinného úložiště je prioritou.

Posun rozhodnutí o několik měsíců zajisté nezpůsobí zásadní komplikace v projektu. Naopak, věřím, že změna postoje SÚRAO prospěje obecné akceptovatelnosti rozhodnutí o zúžení lokalit,“ dodal Jan Prachař.

Klíčové termíny a úkoly pro rok 2019:

  • 04/2019 – zveřejnění popisných studií lokalit (dlouhodobá bezpečnost, dopady na životní prostředí, studie umístitelnosti, atd.),
  • do poloviny roku 2019 – projednání záměru zákona o zapojení obcí do procesu výběru lokality se zástupci veřejnosti a následné předání do legislativního procesu,
  • 07/2019 – získání dat z dodatečných měření a jejich interpretace,
  • podzim 2019 – odborná diskuze a veřejné projednání dílčích hodnocení (bezpečnost, technická proveditelnost a vliv na životní prostředí),
  • 12/2019 – zveřejnění priorit plánu výzkumu a vývoje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP