1/2024

Přírodní zdroje, které máme na rok, jsme vypotřebovali již 10. května

| autor: Hana Tomášková, Komunální ekologie0

Přírodní zdroje, které máme na rok, jsme vypotřebovali již 10. května

Den předlužení Země je den, kdy lidstvo spotřebuje zdroje, které je ekosystém planety schopný obnovit za jeden rok.

Lidská společnost žije z toho, co mu příroda poskytuje. Pokud by však všichni lidé na celém světě sdíleli stejný životní styl, jaký máme v EU, lidstvo by k udržení poptávky po přírodních zdrojích, které tento životní styl vyžaduje, potřebovalo 2,8 planety Země.

Provozujeme pyramidový systém, který čerpá budoucí prostředky na provoz dnešní ekonomiky. Není třeba připomínat, že je to pro prosperitu Evropy riskantní,“ říká Mathis Wackernagel, zakladatel a prezident Global Footprint Network.

Jen pro srovnání, Den předlužení Země připadl loňský rok na 1. srpna.

Mezi důsledky našeho neekologického počínání patří globální odlesňování, ztráta biologické rozmanitosti, zhroucení populací ryb, nedostatek vody, eroze půdy, znečištění ovzduší a změnu klimatu. Stále častěji zaznamenáváme extrémní události jako jsou sucha, záplavy a požáry. Tyto hrozby zase vyvolávají napětí a konflikty a zhoršují globální nerovnost.

Zpráva poukazuje na mnoho rozdílů mezi ekologickými stopami členských států EU a ostatními zeměmi světa. Ukazuje také, že navzdory velkým rozdílům mezi zeměmi EU, ani jedna z nich nežije na udržitelné úrovni.

Ester Asin, ředitelka Evropské politické kanceláře WWF, upozorňuje: „Den předlužení Země je jasnou připomínkou toho, že spotřeba EU přispívá k hrozícímu ekologickému a klimatickému kolapsu Země. To je nejen nezodpovědné, ale i velmi nebezpečné. Je třeba urychleně jednat.“

Zdroj: WWF

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA