Reklama

2. 4. 2020  |  Publicistika  |  Autor: Martina Jandusová

Poplatky za odpad se nevybírají správně už bůhvíkolik let

Čáslavská radnice požaduje doplacení špatně vyměřených poplatků za roky 2016 až 2018, kvůli kterým město i Státní fond životního prostředí ČR přišly o nemalé částky. Jenomže problém v poplatcích se zřejmě táhne daleko do minulosti a nejedná se o záležitost několika posledních let.

Krajský úřad Středočeského kraje vydal 9. března nepravomocné rozhodnutí, kterým uložil odpadové společnosti AVE, aby doplatila poplatky za rok 2018 ve výši 128 223 747 Kč. Na konci loňského roku město Čáslav podalo návrhy na doměření poplatků původcům odpadu za roky 2016 - 2018.

Podle radnice odpadová společnost poplatky vyměřovala špatně, protože odpady na skládce evidovala jako konstrukční prvky skládky, za které se poplatek nevybírá. Za tyto roky si Čáslav nárokuje částku zhruba 616 milionů korun.

"Kauza je založená na tom, že Město Čáslav si vykládá zákony jinak než si je vykládáme my," nesouhlasí s městem jednatel společnosti AVE CZ Roman Mužík."Celá kauza spočívá v tom, že město tvrdí, že využívat odpad na skládce není možné, my tvrdíme, že odpad využívat na skládce možné je a že to zákon o odpadech umožňuje," pokračoval.

Odpadová společnost obdržela také pokutu od České inspekce životního prostředí ve výši 2 milionů Kč, která nabyla právní moci v červenci 2019. A to proto, že „ohlásila Městskému úřadu Čáslav a Magistrátu města Mladá Boleslav (prostřednictvím systému ISPOP) nepravdivé údaje v hlášení o produkci a nakládání s odpady (HPNO) za roky 2016 a ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372