Reklama

24. 1. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Pět velkých změn, které Donald Trump přinese do americké energetiky

Bílý dům ohlásil novou energetickou politiku jen necelou hodinu po Trumpově inauguraci. Na Obamových regulacích zřejmě nezůstane kámen na kameni.

Energetika bude podle všeho pro nového prezidenta jednou z priorit. Krátce po uvedení Donalda Trumpa do úřadu se na webu Bílého domu, kromě jmen nového prezidenta, první dámy a viceprezidenta, objevilo i šest hlavních priorit. Vedle zahraniční politiky, revizích obchodních smluv a bezpečnosti se tam ocitl i energetický plán nové vlády.

V duchu hesla "America First" chce nový prezident povýšit americké ekonomické zájmy nad všechno ostatní i v energetice. Jaké změny čekají americký energetický sektor v příštích letech? Shrneme pět největších.

Konec Obamova Clean Power Plan

Program Clean Power Plan, který v roce 2014 vypracovala Environmental Protection Agency (EPA) pro prezidenta Obamu, se zaměřuje na omezení emisí uhlíku a podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Plán také poprvé stanovoval konkrétní cíle redukce emisí v americké energetice. Tomu všemu může být již brzy konec.

%pst%

Trump během kampaně sliboval zrušit nejen Clean Power Plan, ale dokonce i samotnou EPA. Po volbách se rozhodl, že agenturu povede jeden z jejích nejhlasitějších kritiků Scott Pruitt. "Nebuďme však překvapeni, pokud Trump potěší i lidi zabývající se globálním oteplováním a nabídne alternativní politiky, které budou emise uhlíku omezovat levnějším, spravedlivějším a tržně konformnějším způsobem," píše James Taylor, environmentální analytik a publicista, pro časopis Forbes.

Amerika bude exportovat více plynu

"V Evropě jsou naši přátelé a spojenci mimořádně závislí na ruském zemním plynu, kvůli čemuž jsou vůči agresivní ruské zahraniční politice velmi zranitelní. Obamova vláda blokovala výstavbu terminálů zemního plynu, které by americkým energetický umožnily přepravovat plyn do zemí, které ho potřebují," píše Taylor.

Po Obamově politice, která exportu amerického plynu příliš nepřála, se však přístup federální vlády i v tomto případě za Trumpa otočí. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372