1/2024

Padla pokuta za únik bioplynu

| autor: Česká inspekce životního prostředí0

Padla pokuta za únik bioplynu

Z bioplynové stanice v Markvarticích na Českokrumlovsku v listopadu 2018 unikal bioplyn do vnějšího ovzduší. Společnost tak porušila povolení k provozu vydané Krajským úřadem Jihočeského kraje, provozní řád i zákon na ochranu ovzduší.

Inspektoři vyjeli na místo na základě podnětů na zápach. Zjistili, že bioplyn v důsledku poruchy generátoru unikal přes vodní pojistku volně do ovzduší. „V platném provozním řádu je přitom výslovně uvedeno, že bioplyn nesmí být nikdy vypouštěn volně do ovzduší. Za správnou funkci všech zařízení provozovatel odpovídá. 

Úniku bioplynu bylo možno předejít důslednou kontrolou jednotlivých částí bioplynové stanice,“ řekl Vladimír Jiráček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP České Budějovice s tím, že provoz bioplynové stanice nemá být zdrojem pachových látek, které jsou obtěžující pro své okolí.

Bioplyn také obsahuje nezanedbatelné množství metanu, který je skleníkovým plynem, a při vypouštění do vnějšího ovzduší se prokazatelně podílí na klimatických změnách.

Proti uložené pokutě se společnost Energie Markvartická s.r.o. odvolala, Ministerstvo životního prostředí ale odvolání zamítlo. Sankce je pravomocná.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag