Reklama

22. 5. 2020  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

Otevřený dopis Bruselu: Snížení ambicí je nesprávnou odpovědí na koronavirovou krizi

Evropská obchodní sdružení FEAD, EuRIC a CEWEP, která zastupují průmyslová odvětví nakládání s odpady a recyklaci v EU, adresovaly Evropské komisi otevřený dopis, v němž zdůrazňují, že je nutné ochránit ambice Zelené dohody pro Evropu a nový akční plán oběhového hospodářství. Měly by být nedílnou součástí evropské hospodářské obnovy po koronavirové krizi.

Signatáři dopisu chápou, že je potřeba přesměrovat priority tak, aby rychle reagovaly na nejnaléhavější problémy způsobené vypuknutím COVID-19, čímž dochází k narušení evropského hospodářství včetně průmyslových odvětví. Ovšem jakékoliv snížení ambicí, které stanoví Agenda pro udržitelný rozvoj, je podle nich nesprávnou odpovědí.

Evropská zelená dohoda může být naopak hybnou silou, která se po krizi stane motorem evropské hospodářské obnovy. „Nový akční plán oběhového hospodářství a nová průmyslová strategie pro Evropu jsou správnými reakcemi na hospodářskou recesi. V tomto ohledu je důležité nasměrovat významnou část veřejných investic z Evropského fondu pro obnovu na investice a služby tak, aby se Evropa stala klimaticky neutrální do roku 2050,“ dodává Peter Kurth, předseda FEAD.

Během probíhající koronavirové krize hraje klíčovou roli odvětví nakládání s odpady a recyklace. S S více než 400 000 pracovními místy jsou nezbytnými partnery pro další průmyslová odvětví, i pro inovativní a zelené oživení ekonomiky. Výstupy z využití a recyklace odpadů nenahrazují pouze primární zdroje, které jsou často dovážené ze třetích zemí mimo EU, ale šetří významné množství emisí skleníkových plynů a energii.

Z priorit, které stanovuje nový akční plán oběhového hospodářství, signatáři zdůrazňují, že je ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372