2/2023

Ostrava má opět republikové prvenství - malý City Cycler

| autor: Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK)0

Ostrava má opět republikové prvenství - malý City Cycler

Vozidlo je určeno k vysokotlakému čištění městské kanalizace za využití technologie umožňující opětovné využití čistící vody prostřednictvím kontinuální recyklace.

Jedinečnost vozidla spočívá především v jeho velikosti a celkovém kompaktním provedení, které zlepšuje jeho využití v hustém městském provozu a místech se zúženým nebo sníženým profilem průjezdu.

Vozidlo bylo vyrobeno u renovovaného výrobce v Lichtenštejnsku a jeho hodnota je více než 9 miliónů korun bez DPH.

Hledání vhodného vozidla se specifickými parametry, které by zlepšilo úroveň služeb v oblasti čištění kanalizací a příprava jeho nákupu probíhala od roku 2015.

Cílem bylo doplnit technologický park vozidel o vozidlo, které při zachování obdobných parametrů výkonu mělo zmenšené rozměry.

Díky špičkovému technickému řešení výrobce a váhově optimalizovaným dílům, bylo možno nástavbu osadit na dvojnápravový podvozek IVECO ML180E32 4x2, splňující již emisní limit EURO 6c. Vozidlo je vybaveno dálkovou diagnostikou prostřednictvím GSM a GPS.

Vozidlo obsahuje nerezovou cisternu, vysokotlaké pomaloběžné čerpadlo – převaděč tlaku - pumpa KDU-148, vakuové – vodokružné čerpadlo KWP 900i a systém recyklace Rotomax.

Technologie Rotomax umožňuje využití systému recyklace čistícího média (vody) i v náročných podmínkách. Pracuje na principu oscilujícího filtračního bubnu, který je zabudován v přední části kalové cisterny a tento jednostupňový filtrační systém odděluje pevné látky (kameny, písek, atd.) od odpadní vody, která se pak znovu využívá pro samotné čištění.

Tímto odpadá nutnost odběru pitné vody z hydrantu i nezbytné přejezdy vozidla (úspora času, vody a PHM). Použitá technologie umožňuje samočištění (oplach) filtračního bubnu, což usnadňuje práci samotnou, tak následnou údržbu vozidla.

Vozidlo má zařazeno do systému i ochranu před mrazem při přejezdu při využití naftového ohřevu, cirkulace a předehřevu vody. Jednotka zajištuje dostatečný ohřev pro přepravu vozidla až do max. 15°C. V zahraničí je tento systém využíván především v alpských zemích.

Samotné ovládání nástavby je pro obsluhu velice jednoduché a intuitivní. Ovládání je primárně prováděno skrze dálkový ovladač, popř. z místa obsluhy, které je umístěno v zadní části vozidla.

Osádka vozidla si jeho provoz vozidla a jeho ovládání nemůže vynachválit. Oceňuje především logické rozmístění prvků na vozidle, kvalitní dílenské zpracování, vysoký výkon na vozidlo dané velikosti, jednoduchost obsluhy a údržby, včetně údržby vozu na konci směny, nízkou hlučnost a také nízkou spotřebu pohonných hmot.

OVAK má v rámci Česká republiky mnohá prvenství. Kromě zavedení malého kanalizačního vozu s recyklací KAISER City Cycler bylo v Ostravě i poprvé provedeno zavedení dálkového odečtu vodoměrů nebo využito čištění vodovodního potrubí pomocí vodní tříště, tzv. ICE PIGGING. OVAK aplikuje moderní technologie a jejich prostřednictvím zlepšuje své služby obyvatelům Ostravska.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP