Reklama

28. 12. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

OSN varuje: Nedostatek sladké vody ohrozí výrobu elektřiny

Dostupnost sladké vody podle zprávy OSN klesne do roku 2030 až o 40%. Nejde však jen o varování pro vodní elektrárny. Velké množství vody na chlazení spotřebovávají i tepelné a jaderné elektrárny.

Energetika je po agrárním sektoru druhým největším konzumentem sladké vody na světě, připomíná ve své zprávě Světová energetická rada (WEC).

"Voda je využívána v řetězci produkce elektřiny všude od primární energetické výroby (uhlí, ropa, plyn, biopaliva) po produkci elektrické energie (vodní elektrárny, chlazení). 98% v současnosti produkované energie potřebuje vodu," upozorňuje WEC.

Světová energetika se však v blízké budoucnosti bude muset vypořádat s výrazným úbytkem dostupné vody. Zpráva The Road to Resilience - Managing The Risks of The Energy-Water-Food Nexus počítá s úbytkem zásob sladké vody o 40% v průběhu příštích 14 let.

Poptávka po energiích poroste, vody ubyde

Situace bude podle WEC ještě složitější kvůli tomu, že poptávka ve vodě, energii a potravinách bude globálně dále růst. "Navíc mnoho z regionů, které již dnes mají nedostatek vody, zřejmě čeká výrazný ekonomický rozvoj, populační růst a měnící se spotřebitelské vzorce," píše se ve zprávě.

Nejkritičtější situace se dá proto očekávat na Blízkém východě, v severní Africe a střední Asii, ale vodní zdroje budou pro energetiku problémem i na jihu Evropy či v Mexiku. Slovensko patří do kategorie nejméně ohrožených států.

Nové energetické investice budou podle WEC muset ještě více zohledňovat dostupnost vodních zdrojů a produkce energie v regionech chudých na vodu se prodraží. Opatření, které zvýší účinnost využívání vody a sníží závislost na vodních zdrojích, budou na ceny energií tlačit také.

Nedostatek vody loni potrápil polskou energetiku

To, že nižší průtoky řek nebudou problémem pouze pro hydroelektrárny, kterým bude chybět voda na pohon turbín, ukázal i loňský rok v Polsku, připomíná portál ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372