Reklama

28. 6. 2016  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann Foto: www.aldis.cz

Odpady a obce 2016

Letošní ročník konference Obce a odpady 2016 byl již v pořadí sedmnáctý. Konal se jako vždy v hradeckém kongresovém centru Aldis. Letošní ročník byl však trochu jiný, než ty předchozí.

Společnost Eko-kom, která byla pořadatelem, se rozhodla dát větší prostor diskuzím, což zcela určitě nebylo na škodu.

Přednášky byly bezesporu zajímavé. Nic není ale zajímavější, než diskuze. A protože Zákon o odpadech či debata nad ním se snad bere ku svému konci, bylo zajímavé sledovat, jak se diskutující nad posledním návrhem tohoto zákona budou tvářit.

A bylo co poslouchat. Přinášíme čtenáři hrubý výtah hlavních bodů diskuze z prvního dne konference Odpady a obce 2016.

První konferenční den otevřel diskuzi moderátor otázkou: "Jak se vám líbí stávající návrh ZOO?"

Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů MŽP - Je to uspokojivý kompromis po 2 měsících diskuze. Není vše vyřešeno, ještě se bude v následujících 2 týdnech ladit. V zákonu je co největší měrou podpořena recyklace a materiálové využití.

Hlavním předmětem zákona a diskuzí kolem je postupné snížení ukládaní odpadu na skládky a přechod na OB hospodářství.

Pavel Drahovzal SMO ČR - Návrh je košatější, sešlo se k němu hodně připomínek a vysoký počet zásadních připomínek, což je důkaz, že není nekonfliktní. Konfliktům se ale dalo předejít. Stále jsme ve fázi připomínek.

Za nás říkám, že není dořešena meziobecní spolupráce, nebo třeba ekonomické nástroje. Ambice MŽP byly na počátku velmi vysoké, trochu slevují, ale ještě to ideální není a bude to zřejmě ještě předmětem dlouhých a náročných jednání.

Jan Mraček, Hospodářská komora - Návrh by měl zabezpečit stabilní podnikatelské prostředí. Jde nám o to aby jsme měli OH moderní, abychom ho posunuli do 21 století. MŽP dělá absolutní maximum a finále ještě není hotové.

Richard Blahut, Spolek veřejně prospěšných služeb - Mrzí nás průběh, projednávání návrhu zákona. Ministerstvo moc neposlouchalo, když se návrh tvořil. Na zákon čekáme už minimálně 10 let a vyplývá z něj, že nevíme co dál. Nesouhlasíme s výší poplatku i s tím, jak je navržen. Musíme diskutovat dál.

Daniel Javůrek, Sdružení komunálních služeb - Zásadním problémem je vypuštění mobilních zařízení ze zákona. To by vedlo ke vzniku černých skládek. Jsme rádi, že Ministerstvo průmyslu a obchodu tlačí, aby mobilní zařízení v zákoně zůstaly.

Petr Havelka, ČAOH - Jsme rádi, že diskuze probíhá. Je to jediná cesta, jak může být zákon reálně schválen. Chtěl bych poděkovat za to, že v posledním návrhu zákona jsou již evropské recyklační cíle.

Stanislav Polčák, Sdružení místních samospráv - Nový návrh není pro SMS radostnou zprávou. Jsme papežtější než papež. Nastavení skládkování na nula % je neuskutečnitelné, navíc si to nastavujeme o několik let dříve, než Evropa. MŽP tím, jak posouvá a zpřísňuje limity, přesouvá zodpovědnost na obce, protože ty budou zodpovědné za vznik černých skládek.

Pavel Drahovzal, SMO ČR - MŽP stále podceňuje důležitost "meziobecní spolupráce". ZOO musí obsahovat tuto formu spolupráce, zákon o obcích to nepostihne vše.

Jan Mraček, HK Hospodářská komora podporuje "meziobecní spolupráci", ale vidím tam riziko. Pojďme se ale bavit co by mělo být věcným obsahem. Co se například stane, když nějaká obec ze svazku vystoupí?

Barbora Tomčalová, SMO ČR - Můžu se HK zeptat, jaké riziko má na mysli?

Jan Mraček, HK - Nic proti, ale hlášení by nemělo být za celek, ale za jednu obec.

Petr Havelka, ČAOH - Ať se obce sdružují, pokud to dává smysl, ale myslím, že není nutné to dávat do složkových zákonů. Sdružené evidence by mohly být ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372