Reklama

27. 9. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Odpadářská legislativa na LRV: nedůstojné z mnoha pohledů a já ztratil víru a sílu

Léta držím ministerstvu palce. I já jsem z těch, kteří věří, že navýšení poplatků za skládkování odpadu bude prospěšné pro všechny občany v České republice a jsem přesvědčen, že by původci, tedy i sami občané, za svůj „bordel“ měli nést odpovědnost.

Zbavit občany odpadů lze různě, byť možných alternativ moc není. Ty, které jsou, ale musí mít pravidla a ta se musí dodržovat, ať už jde o elektroodpad, nebo odpad z obalů, baterky nebo prachobyčejný směsák.

Tato nová pravidla před pár dny přineslo Ministerstvo životního prostředí na Legislativní radu vlády. Přesně tak, jak to standardní legislativní postup vyžaduje. Jde o miliardy, jde o peníze a hlasy voličů, jde o naši budoucnost, jde prostě o hodně.

A bohužel, jako v předešlých případech se to nepovedlo. Já palce povolil a dám jim dovolenou. Už nelze držet palce dál.

Stále se nedaří

Nejde o divadelní představení na startu jednání ze strany MŽP, které mám z druhé ruky. I když vlastně také, protože nějak nastiňuje náladu uvnitř samotného týmu předkladatele, který má podávat výsledky, a přitom se hádá jak žáčci v základní škole. Jde především o neustále se opakující chyby, problémy a překážky, bránící nejen dohodě se sektorem, ale i se samotnou LRV.

A nyní bude velmi zajímavé, co se bude dít dál. Nová legislativa byla předkládána na LRV několikrát na konci roku 2016, začátkem roku 2017 a nyní v září 2019. Pokaždé byl výsledek stejný – přerušení projednávání a vrácení zákonů k přepracování.

I nezasvěceného napadne, zda je skutečně tak komplikované napsat přijatelnou a dlouhodobě udržitelnou legislativu, kterou bude podporovat dotčený sektor a bude ve shodě s pravidly a cíli Evropské unie? A využilo MŽP nabídek sektoru, které se v poslední době před finalizací zákonů a v průběhu připomínkových řízení objevily? Nyní budeme sledovat možné cesty, které MŽP k prosazení návrhů svých zákonů ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372