Reklama

13. 9. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Kazda

Odpad ze zářivek je již za vrcholem. Trh s osvětlením se mění

Jak se mění trh s odpadem z osvětlení?

Nigel Harvey, generální ředitel společnosti Recolight, se zabývá poklesem fluorescenčních světelných zdrojů a zvýšením udržitelnějších alternativ LED osvětlení.

Nejnovější údaje z britské agentury životního prostředí ukazují, že celková tonáž odpadních zářivek shromážděných ve Spojeném království klesla meziročně ze 7,529 tun v roce 2015 na 6,315 tun v roce 2016.

Tento trend by měl být i nadále klesající. Pokles je téměř jistě dalším trvalým poklesem v roce 2017 a později.

Nigel Harvey, který je šéfem britské organizace odpovědnosti výrobců pro světla Recolight, analyzoval na portálu Resource.co, proč nastal tento vývoj a jaké budou jeho důsledky.

Změna na trhu nových osvětlení

Hlavním důvodem je podle Harveye, že poptávka po zářivkách klesá. Nákupní centra přestávají používat lineární zářivky (lidové také nazývané jako neonky nebo neonové trubice, přestože neon neobsahují - pozn. red.) a přecházejí na nová LED osvětlení.

LED-ky, tedy luminiscenční diody nebo světelné diody, jsou obvykle se zabudovaným zdrojem, takže výměna trubice není potřebná. Podobně byly nahrazeny oranžové sodíkové výbojky, které byly typickým pouličním osvětlením, a nahrazují se jasnými bílými mřížkami LED světla - bez vyměnitelných žárovek.

Tato transformace rychle nabírá dynamiku. Vestavěná LED světla jsou totiž udržitelnější: používají méně energie a mají delší životnost.

"V čele těchto změn stojí banky, supermarkety, továrny, ale i vládní a místní samosprávy. Všichni se snaží dosáhnout nižších provozních nákladů a nižších uhlíkových stop," vysvětluje Harvey.

Tento trend se musel odrazit i ve složení odpadu ze svítidel. Vytrácí se žárovkový, ale i zářivkový odpad. Jakmile ovládne trh integrovaná LED dioda, přestane vznikat fluorescenční odpad, tedy odpad ze zářivek.

Britské ministerstvo životního prostředí DEFRA stanovilo v posledních dvou letech cíl recyklace světelných zdrojů odrážející množství odpadních světel, které pravděpodobně vznikne.

Cíl pro rok 2017 je sice o 11% nižší, než limit pro rok 2016, přesto se tento rok očekává poměrně podobný objem zářivkového ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372