2/2023

Od listopadu se rozeběhne cyklus seminářů k hospodaření s vodou v obcích

| autor: Tisková zpráva MŽP0

Od listopadu se rozeběhne cyklus seminářů k hospodaření s vodou v obcích

Tentokrát semináře poradí i s tím, jak a kde budovat domovní čistírny odpadních vod, jak na obnovu zeleně, realizaci vodních prvků v intravilánu nebo na likvidaci nepotřebných vrtů.

Nová série půldenních vzdělávacích seminářů, které nesou název „Chytré obce - hospodaření s vodou“, startuje 14. listopadu v Praze v budově Magistrátu hlavního města Prahy na Mariánském náměstí.

Pokračovat bude v budovách krajských úřadů v Českých Budějovicích (21. 11.), Brně (22. 11. / Nová radnice), Hradci Králové (24. 11.), Plzni (30. 11.) a Ostravě (5. 12.).

„Pořádní těchto seminářů se nám velmi osvědčilo. Vynaložené úsilí se vrací ve zlepšování povědomí o tom, jak správně přistupovat k hospodaření se srážkovou i odpadní vodou, jak předcházet povodním a zároveň i chránit zásoby vody pro případ dlouhotrvajícího sucha. Předpokládáme, že zástupci obcí a měst ocení zejména informace k nové výzvě z NPŽP, zaměřené na výstavbu domovních čistíren odpadních vod, o kterou je rekordní zájem,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Nově připravené vzdělávací semináře navazují na sérii seminářů z letošního jara, ty se soustředily se na nové inovativní a efektivní způsoby hospodaření s vodou.

„Semináře poradí, kde a jak budovat domovní čistírny odpadních vod [1], jak zajistit dostatečné zdroje pitné vody [2] i jak správně hospodařit se srážkovou vodou a zamezit tak vzniku ničivých povodní [3]. Právě v těchto oblastech totiž nyní mohou obce, včetně těch nejmenších, a města žádat o podporu z Národního programu Životní prostředí a Operačního programu Životní prostředí. Program jsme navíc obohatili i o tematiku likvidace nepotřebných vrtů [4], s nimiž se potýká nejedna obec a město v České republice“ vysvětluje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Na seminářích bude řeč i o protipovodňových opatřeních prostřednictvím obnovy, výstavby, rekonstrukce či modernizace vodních děl sloužící povodňové ochraně.

Doplňujícím tématem budou projekty zakládání a obnovy veřejné zeleně a doprovodných vodních prvků v intravilánu, na které je možné žádat o dotaci v desáté výzvě Národního programu Životní prostředí do konce února příštího roku [5].

„Pro účastníky seminářů máme nachystány veskrze praktické informace o nabídce dotací z Národního programu Životní prostředí a Operačního programu Životní prostředí. Určitý čas máme vyhrazen i pro individuální konzultace nad konkrétními projekty žadatelů o dotace,"upřesňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Vstup na seminář je pro registrované zdarma, zájemci se mohou registrovat na na tomto odkazu. V případě dotazů pište na seminare@sfzp.cz.

Pozvánka na semináře (PDF, 132 kB)

Poznámky:

[1] Na tato opatření je otevřena výzva č. 11 v Národním programu Životní prostředí na tomto odkazu.

[2] Na tato opatření je otevřena výzva č. 8 v Národním programu Životní prostředí na tomto odkazu.

[3] Na tato opatření je otevřena výzva č. 45 v Operačním programu Životní prostředí na tomto odkazu.

[4] Na tato opatření je otevřena výzva č. 12 v Národním programu Životní prostředí na tomto odkazu.

[5] Podrobné informace k této výzvě jsou dostupné na tomto odkazu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP