Reklama

30. 7. 2020  |  Publicistika  |  Autor: Michael Shellenberger, překlad: redakce

Obnovitelné zdroje energie v Německu: Zpackaná práce

Německé Energievende – přechod na obnovitelné zdroje – je senzační plán a vzor pro celý svět. Němci ale sami v loňském roce ve svých odvážných vyjádřeních šlápli na brzdu. Proč?

Během posledního desetiletí začali novináři vyzdvihovat německý energetický přechod na obnovitelné zdroje (Energiewende), jako environmentální vzor pro celý svět. Organizace spojených národů a Světová banka se Německem inspirovaly, a začaly do obnovitelných zdrojů (větru, sluneční energie a vodní energie) vlévat miliardy, aby došlo k rozvoji i v zemích jako je například Keňa.

V loňském roce ale Německo muselo připustit, že oddálilo postupné vyřazování uhlí, a nesplní své závazky v oblasti snižování emisí skleníkových plynů do roku 2020. Oznámilo plány, v rámci kterých srovná se zemí starověký kostel a les, aby se dostalo k uhlí, které leží pod nimi.

Poté, co investoři a zastánci obnovitelných zdrojů Německo zkritizovali, přišli na obranu země novináři. "Německo částečně nesplnilo své emisní cíle, protože cíle byly příliš ambiciózní," uvedl jeden z nich minulé léto. "Pokud by zbytek světa vynaložil jen polovinu úsilí Německa, budoucnost naší planety by vypadala méně bezútěšně," napsal. Dost ale o tom, že Německo nedosáhlo svých cílů v oblasti klimatu.

Přesuňme se k hlavnímu článku v největším zpravodajském týdeníku v zemi, Der Spiegel, nazvaném „Zpackaná práce v Německu“. Obálka časopisu ukazuje rozbité větrné turbíny a nekompletní elektrické přenosové věže vyrůstající z temné siluety Berlína. "Hrozí, že Energiewende, největší politický projekt po znovusjednocení Německa, selže," píše Frank Dohmen, Alexander Jung, Stefan Schultz, Gerald Traufetter v investigativním příběhu pro Der Dohiegel.

Jen za posledních pět let stála Energiewende Německo 32 miliard eur ročně a na německém venkově roste opozice vůči obnovitelným zdrojům. "Politici se bojí odporu občanů," píše Der Spiegel. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372