1/2024

Nový život pro staré šaty

| autor: Veolia0

Nový život pro staré šaty

Během jarní dobročinné sbírky oblečení zaměstnanců se shromáždilo několik desítek pytlů oblečení, z nichž byla část využita na charitu či pro lidi v nouzi a z nenositelných kousků pak vznikly ve spolupráci s projektem FOREWEAR v chráněných dílnách recyklované reklamní předměty. 

Nadační fond Veolia tak získal krásné a praktické kapsy (etue) na doklady, kosmetiku nebo různé drobnosti, kterými potěší své zaměstnance i partnery.

Zaměstnanci Pražských vodovodů a kanalizací na Floře i v Hostivaři se loni i v letošním roce také zapojili do sběru nevyužitého oblečení, textilu a hraček. V roce 2017 se nasbíralo celkem 230 kg oblečení a v březnu 2018 celkem 160 kg oblečení a textilu. 

Pro společnost Pražské vodovody a kanalizace byly z recyklované textilie vyrobeny obaly na knihy. Potisk obsahuje motivy a barvy společnosti a znak ležaté osmičky v kruhu, která symbolizuje recyklační koloběh textilu.

Jak to ve FOREWEAR funguje? Vybrané staré a nepotřebné oblečení se roztřídí na nositelné pěkné kousky, které se prodávají v charitativním second-handu Koloběh, obchůdku neziskové organizace Borůvka Praha o.p.s. pomáhající lidem s tělesným postižením při integraci do společnosti. 

Poškozené kusy směřují do speciální recyklační jednotky, která je přetvoří do netkané recyklované textilie. V dalším kroku je tento materiál potištěn originální grafikou a švadlenky v chráněné dílně Fokus Vysočina v Chotěboři z něj ušijí výrobky FOREWEAR, jako například obaly na tablety, telefony a notebooky, zápisníky či cestovní kapsy. 

Ojedinělý projekt spustila v roce 2013 Markéta Borecká a tato koncepce se stala velkým příkladem pro cirkulární ekonomiku. 

Do dnešního dne FOREWEAR zrecykloval přes 30 tisíc kg oděvů, dává práci 3-4 švadlenám a vytvořil kolem 10 000 nových a originálních designových produktů.
Výrobky si můžete prohlédnout a zakoupit na e-shopu http://forewear.cz/eshop/.

Zdroj: https://www.veolia.cz/cs/media/novy-zivot-pro-stare-saty

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP