1/2023

Nová výzva z OPŽP podpoří projekty zachytávání srážkových a šedých vod

| zdroj: SFŽP0

pexels-nothing-ahead-4396960
zdroj: pexels

Operační program Životní prostředí 2021-2027 je v plném proudu a pokračuje v něm vyhlašování nových výzev z různých tematických oblastí. Aktuálně se jedná o 36. výzvu, ve které je pro obce, města, kraje a další veřejné subjekty připraveno dvě stě milionů korun na projekty zachytávání srážkových a šedých vod včetně jejich dalšího využití.

„V dotačních programech z evropských i národních prostředků podporujeme udržitelné hospodaření s dešťovou a šedou vodou, a to jak na úrovni domácností, tak ve veřejném sektoru. V této výzvě cílíme právě na veřejné budovy, abychom například obecním úřadům, školám či domovům pro seniory pomohli s pořízením technologií na akumulaci, úpravu a rozvod dešťové nebo šedé vody, která pak v těchto budovách najde důležité využití zejména při splachování,“ uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Podpoře adaptačních opatření na změnu klimatu věnuje Operační program Životní prostředí v novém programovém období velkou pozornost. Kromě aktuálně vypsané výzvy probíhá příjem žádostí i v dalších (již probíhajících) výzvách, které podpoří projekty zaměřené na zvyšování klimatické odolnosti tuzemských měst a obcí a jejich přizpůsobení se nejzávažnějším dopadům a projevům změny klimatu, ať už je řeč o povodních, suchu či vlně letních veder.

„V polovině ledna jsme otevřeli32. výzvu, kde je možné žádat o dotace například na obnovu a rozšiřování prvků veřejné zeleně. Od loňského listopadu je spuštěna22. výzvase zaměřením na realizaci preventivních opatření proti povodním a suchu a v neposlední řadě stále běží19. výzva, která se věnuje jednak podpoře zavádění přírodě blízkých protipovodňových opatření a jednak také budování vsakovacích a retenčních zařízení, systémů modrozelené infrastruktury nebo stále oblíbenějších zelených střech,“ dodal Petr Valdman.

36. výzva – Zachytávání srážkových a šedých vod a jejich další využití

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS