Nová linka Výškov - Čechy Střed zajistí bezpečnější dodávky elektřiny

| autor: Tisková zpráva MPO0

Nová linka Výškov - Čechy Střed zajistí bezpečnější dodávky elektřiny

Nová linka výrazně zvyšuje bezpečnost přenosu elektrické energie ze severozápadních do středních Čech a brání také přetokům z Německa.

Rozšiřování a modernizaci české přenosové soustavy je jednou z klíčových priorit Ministerstva průmyslu a obchodu pro zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny v České republice.

"Zdvojení linky zvláště vysokého napětí Výškov - Čechy Střed přispěje k zajištění vyvedení výkonu ze zdrojů v oblasti severozápadních Čech, zejména z elektráren Počerady a Ledvice. Další velký přínos této investice spatřujeme ve zvýšení obranných schopností naší přenosové soustavy proti neplánovaným přetokům elektrické energie z Německa," uvedl při slavnostním otevření náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.

Nový, téměř stokilometrový úsek, je jedním z nejexponovanějších v tuzemsku.

"V posledních letech dochází navíc k vysokým tranzitním tokům přes Českou republiku. Tím se zatížení přenosové soustavy zvyšuje. Tato investice je proto systémovým opatřením v jejím rozvoji, které zvýší a zaručí spolehlivost a efektivnost provozu," vysvětlil předseda představenstva společnosti ČEPS Jan Kalina.

Linka prochází Ústeckým a Středočeským krajem. Její trasa v podstatě kopíruje koridor původního vedení 400 kV, které bylo přestavěno na dvojité. K odklonu došlo v místě křížení s dálnicí D8 u obce Odolena Voda.

Zatímco původní vedení procházelo přímo obcí, nové ji obchází. Stavba se začala připravovat v roce 2007, samotná realizace pak proběhla v letech 2013 - 2016. Celkové investiční náklady na stavbu vedení nepřesáhly plánovaných 2,75 miliardy korun.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Nadace partnerství
Partner - SOVAK