1/2021

Norsko chce ukončit vydávání záruk původu elektřiny z OZE

| autor: Zuzana Vrbová| zdroj: oenergetice.cz0

flag-gd34431738_640.jpg
zdroj: pixabay

Norská strana práce, která má po zářijových volbách většinu v norském parlamentu, navrhla odstoupení od systému záruk původu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Předseda strany Jonas Gahr Støre představil v minulém týdnu program Hurdal, který stanovuje priority nové vlády na období let 2021-2025.

O plánech nového menšinového kabinetu složeného z norské strany práce a středopravicové SP informoval server Montel. V rámci programu Hurdal se Norsko má zbavit systému záruk původu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE), aby tak upřednostnilo potřeby domácího průmyslu.

Norsko je přitom největším vydavatelem záruk původu v Evropě a má tak velmi důležitou roli v evropském systému jejich obchodování. Záruky zároveň směrnice o obnovitelných zdrojích (tzv. RED II) určuje jako stěžejní pro dosahování cílů v oblasti obnovitelné energetiky, a mnozí tak krok nové vlády kritizují.

Odstoupení od systému ze strany Norska totiž může být, vzhledem k dohodě o Evropském hospodářském prostoru (EEA), nelegální. Ačkoli severská země není členem Evropské unie, díky dohodě se v Norsku částečně aplikuje unijní právo. V červnu představený energeticko-klimatický balíček Fit for 55 pak posiluje roli záruk původu, které se mají zároveň rozšířit na téměř všechny druhy energie.

Země je největším vývozcem záruk původu a pouze 14 % záruk je zrušeno ve prospěch subjektů v Norsku. Největší poptávka po norských zárukách je především v Německu a Nizozemsku. Norsko také provozuje obchodovací hub a registr NECS, který je jedním z nejpoužívanějších v Evropě, především díky svým nízkým poplatkům, a ceny norských záruk původu slouží jako benchmark pro zbytek evropského trhu.

Odchod Norska ze společného evropského trhu se zárukami původu by tak mohl mít značný dopad na trh s energiemi z obnovitelných zdrojů a na jejich producenty, kteří jsou v různé míře závislí na příjmech z prodaných záruk původu.

Snížení exportu z Norsku, což by znamenalo snížení nabídky na trhu o přibližně 120 TWh a snížení množství relativně levných záruk původu. Norské záruky na elektřinu z hydroelektráren se v současnosti obchodují za přibližně 93 eurocentů/MWh.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo