1/2021

Německý regulátor snížil objem květnové aukce pro větrné elektrárny, stále chybí projekty

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

wind-1778013_640.jpg
zdroj: pixabay

Přestože má Německo v oblasti rozvoje využívání obnovitelných zdrojů vysoké ambice, po letech rychlého růst zemi v poslední době trápí nedostatek nových projektů na výstavbu větrných elektráren. Tamní síťový regulátor tak přistoupil ke snížení objemu nadcházejícího kola aukcí, jelikož očekává, že by objem přihlášených projektů opět nestačil k zaplnění aukce.

V loňském roce v Německu proběhlo sedm samostatných aukcí na podporu výstavby větrných elektráren na pevnině, zaplnit dostatkem projektů se však podařilo pouze jednu. Z celkových 3860 MW se tak loni vysoutěžilo 2672 MW, tedy necelých 70 %. Příčinou je nedostatek dostupných projektů vzhledem ke zdlouhavým povolovacím řízením a omezením pro umisťování dalších větrných elektráren s ohledem na životní prostředí.

Na začátku května v Německu proběhne druhé letošní kolo aukcí na výstavbu pevninských větrných elektráren, přičemž přesné výsledky z prvního kola zatím nejsou známy, jelikož německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) musí vyčkat na notifikaci režimu podpory Evropskou komisí. Podle nedávných kroků regulátora však vše nasvědčuje tomu, že ani letošní první kolo se nepodařilo zaplnit, tak jako absolutní většinu z aukcí proběhlých v posledních třech letech.

Podle původních plánu se v květnové aukci mělo soutěžit o celkem 1500 MW výkonu, stejně jako v první letošní aukci, jež proběhla za začátku února. S ohledem na očekávání nedostatečného objemu projektů však v souladu s německou legislativou regulátor snížil objem květnové aukce o necelou pětinu na 1243 MW.

S příchodem aukcí a změny režimu podpory v Německu v posledních letech zpomalila i samotná výstavba větrných elektráren. Zatímco v polovině minulé dekády Německo ročně zprovozňovalo pevninské větrné elektrárny o výkonu okolo 4 až 5 GW, od roku 2018 růst výkonu výrazně zpomalil v průměru na zhruba 1,5 GW za rok.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo