2/2023

Německo má letos dosáhnout již 38% podílu OZE ve výrobě elektřiny

| autor: oEnergetice.cz - Jan Kroneisl0

Německo má letos dosáhnout již 38% podílu OZE ve výrobě elektřiny

Se zprávou přišla skupina BDEW, která sdružuje německé energetické společnosti.

Podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) ve výrobě elektřiny u našeho západního souseda v každém roce stabilně stoupá. Od roku 2013, kdy podíl činil 24 %, po loňský rok, kdy OZE dodaly 36 % vyrobené elektřiny. A nejinak tomu má být letos.

Podle dat, s kterými pracuje sdružení BDEW, by letos mělo být z OZE vyrobeno 229 TWh elektřiny, což je o 11 TWh více než loni. Zpráva vychází z reálných dat za první tři kvartály a aproximace posledního kvartálu.

Největší nárůst tradičně představují výrazně dotované solární a větrné elektrárny, které mají dodat 159 TWh, což je nárůst o 14 TWh oproti loňskému roku. Tyto dva zdroje se podílí na energetickém mixu 27 %.

Meziročně poklesla o 16 % produkce z vodních zdrojů. U biomasy došlo k nepatrnému nárůstu. Celkově se ve výhledu výroby za rok 2018 počítá s výrobou 649 TWh, z čehož 50 TWh má tvořit export elektřiny do zahraničí.

Ve svém doporučení vládě doporučuje sdružení více podporovat offshore větrné projekty, zlepšit plánování onshore větrných elektráren a jejich propagaci u obyvatel dotčených oblastí.

V neposlední řadě apelují na prioritizaci projektů na posílení přenosové soustavy. Ve středu vláda schválila dokument, který má zrychlit výstavbu důležitého severojižního vedení.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE