Reklama

10. 10. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Nelegální skládky v Anglii přirovnávají k drogám. Jde o miliardový byznys

Státní Environmentální agentura (EA) od loňska výrazně zintenzivnila kontroly a podle své nejnovější zprávy uzavřela přes 1000 nelegálních skládek. Zločiny v oblasti nakládání odpadů šéf EA dokonce přirovnává k drogovému byznysu.

Podle zprávy "Regulace odpadového sektoru," kterou agentura vydala koncem září, díky zintenzivnění činnosti EA během jednoho roku objevila více než tisíc skládek - a až polovinu z tohoto počtu v průběhu jediné tříměsíční akce. Nelegální nakládání s odpadem stojí zemi podle EA každoročně až miliardu liber (29,7 miliard).

Kontroloři se zaměřili také na kontejnery určené na export. Oproti 167 kontejnerům zkontrolovaných v letech 2012 až 2013 nyní dokázali prověřit bezmála 1400 zásilek určených pro zahraničí. Exportem do méně vyspělých zemí často končí zejména elektroodpad.

"Odpad je novou drogou. Mám z toho podobný pocit jako z drog v osmdesátých letech: systém si ještě pořádně neuvědomil obrovské rozměry toho, co se děje a že bude muset velmi mnoho dohánět," řekl Sir James Bevan, výkonný ředitel EA.

Nejvíce odpadu z domácností a firem

Zakládat nelegální skládky je podle Bevan atraktivní pro všechny lidi se zločineckými sklony, protože se takto dá poměrně rychle vydělat hodně peněz.

"Tento byznysový model je velmi jednoduchý: pronajmete si nebo najdete kus půdy, pak chodíte a potenciálním zákazníkům nabízíte, že odstraníte kopy jejich odpadu, které následně vysypete na tomto pozemku. Peníze máte vydělané okamžitě, v hotovosti. A pak zmizíte," pokračuje Bevan pro The Guardian.

Porušení zákona, které agentura odhalila, se týkaly všech druhů odpadů - nejčastěji však šlo o odpad domácností a firem, stavební odpad či vyřazená vozidla. Výrobci aut v Británii přitom začátkem roku ohlásili nové recyklační ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372