Časopis

MŽP vydává osvětlovací příručku pro obce, projektanty i občany

| zdroj: MŽP0

night-time-4803189_640.jpg
zdroj: pixabay

Ministerstvo životního prostředí vydává novu pomůcku pro obce, ale i další zájemce, kteří chtějí omezit světlené znečištění ve městech a jejich okolí. Jednoduchá osvětlovací příručka – Doporučení pro moderní osvětlování je aktualizací příručky pro obce z podzimu 2017. Nově se vedle veřejného osvětlení zabývá i možnostmi šetrného svícení ve venkovním prostoru obecně. Příručka vznikla s přispěním členů meziresortní pracovní skupiny pro problematiku světelného znečištění.

V dokumentu najdou zástupci obcí, projektanti, provozovatelé soukromého osvětlení, ale i občané řadu informací o tom, co je světelné znečištění, jaké má zdravotní rizika, dopady na přírodu, pozorování hvězdné oblohy, plýtvání energií či bezpečnost. Příručka pomůže vybrat to nejvhodnější osvětlení, zorientovat se ve správném nastavení a možných parametrech osvětlení.

Popisuje jednoduchá pravidla, jak svítit co nejefektivněji a zároveň minimalizovat negativní vlivy světla během noci na přírodu i obyvatele, a také možnosti, jak se bránit světelnému znečištění, či rušivému světlu.

Obecné zásady šetrného osvětlování

  • Sviťte jen tam, kde je potřeba. Nesviťte lidem do oken, do okolní krajiny ani na oblohu, neosvětlujte stromy a vodní plochy
  • Sviťte pouze dolů, používejte svítidla vhodná pro danou situaci a nenaklánějte je. Dobře zvažte, kam je nejlepší svítidla nainstalovat.
  • Nesviťte zbytečně silně a využívejte možnosti světlo ztlumit, když je malý provoz. Pokud není osvětlení potřeba, vypněte ho nebo ztlumte na minimum.
  • Používejte teplé odstíny světla. Teplota chromatičnosti by neměla přesahovat 2700 K.
  • Po projektantovi a dodavateli požadujte šetrné osvětlení.

Jednoduchá osvětlovací příručka (PDF, 2 MB )

Seminář k světelnému znečištění

Světelnému znečištění se věnuje nadcházející Webinar Light Pollution 2021, který se bude konat v pátek 14. května od 10 do 12 hodin jako partnerská akce EU Green Week. V rámci akce budou představeny zajímavé projekty, které se věnují problematice světelného znečištění.

Více informací o něm najdete i na FB stránce Světelné znečištění.

K poslechu přednášek se může připojit každý v aplikaci Webex.

Program webináře (PDF, 248 kB)

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat