1/2024

Mýty o odpadech I.: Separace není recyklace

| autor: Martina Jandusová0

Mýty o odpadech I.: Separace není recyklace

Za recyklaci bývá dost často považována jednoduchá separace materiálů, čili třídění odpadů. Jenomže jde o dva úplně odlišné pojmy, které se zaměňují a každý znamená něco jiného. Podívejme se na to, jak je to ve skutečnosti.

Tříděním odpadu, nebo-li jeho separováním, se rozumí sběr jednotlivých druhů odpadů, jako je papír, sklo nebo plasty. Každá komodita je sbírána odděleně od těch ostatních do speciálního kontejneru nebo do jiných nádob. Tudíž, když doma nebudete házet plastové lahve do černé popelnice, ale budete je shromažďovat odděleně a nakonec je vyhodíte do žlutého kontejneru na plasty, třídíte. Ale rozhodně nerecyklujete.

Odpady se totiž třídí právě proto, aby je bylo možné recyklovat. Recyklaci, nebo také materiálové využití, si můžeme definovat jako proces nakládání s odpadem, který vede k jeho dalšímu využití. Když recyklujeme, vracíme materiály zpátky do výrobního cyklu a opětovně je využíváme jako druhotné suroviny. Takže když přijede svozová firma, vyhozené PET lahve odveze do fabriky, kde z nich vyrobí laťky do plotu, jde už o recyklaci. Plastové lahve posloužily jako materiál pro výrobu nového výrobku.

Jak je tedy možné, že když třídění odpadů nemá s jejich recyklací nic společného, se tyto dva výrazy tak často zaměňují? Je to pouhá neznalost nebo se to někomu prostě jen „hodí do krámu“? A co Českou republikou vykazovaná míra recyklace, můžeme se spolehnout, že jde o správné údaje?

Evropská unie stanovuje členským zemím recyklační cíle a nám se může zdát, že je již plníme. Ani sama EU neví pořádně, kdy odpad označit za recyklovaný. Asi bychom se divili, jak by číslo vykazované recyklace ve statistikách razantně kleslo, kdybychom vykazovali opravdu přesné množství fakticky využitého odpadu ve výrobcích. A to se nehodí do krámu nikomu. Proto se za recyklaci považuje i opravdu nesofistikované zavážení kdejaké jámy stavebním a demoličním odpadem.

Realita je prostě někde jinde a není tomu tak jen u nás, řada evropských zemí se honí za vyššími čísly. A není nic jednoduššího, než je bez velké práce hodit na papír. Ten přese snese všechno.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP