1/2021

Modernizace předpisů nebo digitalizace, Evropská komise chce snížit znečištění vod

| autor: Martina Jandusova0

europe-5198326_640.jpg
zdroj: pixabay

Evropská komise má v plánu dosáhnout „nulového znečištění vod“.

Akční plán pro nulové znečištění ovzduší, vody a půdy je iniciativou Zelené dohody pro Evropu. Vypracovává vizi, ve které je znečištění do roku 2050 tak nízké, že není škodlivé pro lidské zdraví, ani pro životní prostředí.

Evropská komise uvedla, že v oblasti vody se akční plán bude zabývat přezkumem norem kvality vody, zároveň by mělo dojít ke snížení plastového odpadu v mořích o 50 % a snížení množství mikroplastů v přírodě o 30 %, oboje by v konečném důsledku mělo zlepšit stav vod. V neposlední řadě Evropská komise požaduje, aby došlo k přezkoumání norem kvality vod včetně řek a moří, jelikož v nich chce odhalit mezery a zjistit, kde je třeba zlepšit provádění předpisů.

Znečištění životního prostředí negativně ovlivňuje naše zdraví, zejména nejzranitelnější a sociálně nejchudší skupiny, a je také jednou z hlavních hnacích sil ztráty biologické rozmanitosti. EU má dnes silnější důvody k tomu, aby vedla celosvětový boj proti znečištění, než kdy jindy. S akčním plánem nulového znečištění vytvoříme zdravé životní prostředí pro Evropany, přispějeme k odolnému oživení a podpoříme přechod k čisté, oběhové a klimaticky neutrální ekonomice,“ uvedl komisař pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius

Moře, pitná voda i čistírny

Evropská moře čelí rozsáhlému problému se znečištěním, které se pohybuje od 96 % hodnocené oblasti v Baltském moři a 91 % v Černém moři po 87 % ve Středozemním moři a 75 % v severovýchodním Atlantiku. Vyplývá to alespoň, ze zprávy EEA o znečišťujících látkách v evropských mořích.

Problém znečištění je způsoben zejména syntetickými chemickými látkami a těžkými kovy, které pocházející z lidských činností na pevnině i na moři,“ říká zpráva „Signály EEA 2020“ Evropa směrem k nulovému znečištění. Dalším rozsáhlým problémem, zejména v Baltském a Černém moři, je eutrofizace v důsledku úniku živin, zejména ze zemědělství.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace