1/2024

Méně plastů ve městě: Vsetín připravuje zavedení vratných kelímků

| autor: Město Vsetín0

Méně plastů ve městě: Vsetín připravuje zavedení vratných kelímků

„Návštěvníci městských lázní, koupaliště Pod Pecníkem, fotbalového stadionu na Tyršově ulici, sportovní haly a zimního stadionu Na Lapači dostávají nyní nápoje do plastových kelímků, a právě zde vidíme velký potenciál, jak eliminovat množství použitých jednorázových nádob nahrazením kelímky vratnými,“ informoval starosta Jiří Růžička.

Městská sportoviště postupně prochází rekonstrukcí, dostávají se do dobré kondice, a zájem o jejich využívání se každoročně zvyšuje. „Mapujeme návštěvnost sportovišť, a v minulém roce jsme se zaměřili i na analýzu občerstvovacích služeb v nich umístěných.

Návštěvníků, kteří využívají nabízených občerstvovacích možností na sportovištích, jsou tisíce. Pokud do toho započítáme i hokejové zápasy, pak se bavíme o desítkách tisíc plastových kelímků za rok,“ sdělil jednatel Vsetínské sportovní Ivo Kousal s tím, že jak přibývá návštěvníků, přibývá i produkce odpadu, zejména právě jednorázových plastů.

„V letošním roce jsme se proto rozhodli postupně zavádět vratné kelímky na sportovištích, které jsou ve správě Vsetínské sportovní. Prvním místem, kde jich budou moci návštěvníci využít, bude v létě koupaliště Pod Pecníkem,“ dodal starosta Růžička.

„Chceme používání jednorázových plastů omezit. Nežádoucí je ale na koupališti i využívání skleněných obalů, a to hlavně z důvodu bezpečnosti.

Návštěvníci po celém areálu chodí na boso, a pokud by se někde objevily střepy z rozbité sklenice, hrozilo by nebezpečí pořezání.

Ve spolupráci s nájemcem bufetu tak chceme v letošní letní sezóně tento systém využívání vratných kelímků vyzkoušet. Kelímky mohou být například v hokejových barvách Vsetína nebo s obrázky dětí z mateřských či základních škol,“ doplnil Kousal.

Jako další krok by následovalo zavedení vratných kelímků na hokejových zápasech žáků a juniorů.

Po dohodě s vedením Valašského hokejového klubu by pak mohly následovat prvoligové hokejové zápasy na tribuně na sezení, kde lze dodržet logistiku obsluhy návštěvníků v daných časových intervalech, kterými jsou přestávky mezi třetinami.

Je potřeba přihlédnout ke všem aspektům, především k prostorovým možnostem na zimním stadionu. Jsme ale rozhodně připraveni ke společným konstruktivním krokům,“ uvedl k tématu vratných kelímků jednatel VHK Daniel Tobola.

Ankety na téma zavádění vratných kelímků najdete na webových stránkách: www.mestovsetin.cz a www.hc-vsetin.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP