2/2022

Kvalitnější kohoutková voda a méně plastů, EU přichází s novelou směrnice o pitné vodě

| autor: Martina Jandusova0

water-1821660_640.jpg
zdroj: Pixabay

Evropský parlament tento týden schválil novelu směrnice o pitné vodě. Prahové hodnoty pro určité kontaminující látky se zpřísní.

Lepší voda pro všechny

Evropská komise usuzuje, že nižší spotřeba balené vody by mohla evropským domácnostem ušetřit více než 600 milionů eur ročně. „Pokud se zvýší důvěra ve vodu z vodovodu, mohla by se snížit i produkce plastového odpadu z balené vody, což by snížilo i množství odpadů končících v mořích a oceánech. Použité plastové lahve jsou jedním z nejproblematičtějších plastových předmětů na jedno použití na evropských plážích,“ vysvětluje Komise. Podle EU budou díky lepšímu hospodaření s pitnou vodou členské státy moci zabránit zbytečnému plýtvání s vodou. A přispějí i ke snížení uhlíkové stopy.

Proto v úterý parlament schválil dohodu s členskými státy o nové směrnici o pitné vodě. Směrnice by měla zajistit lepší přístup ke kvalitní vodě z vodovodu. Nová pravidla byla navržena tak, aby se kvalitní kohoutková voda stala dobře dostupnou v celé Evropské unii. Směrnice tak reaguje na požadavky více než 1,8 milionu Evropanů, kteří podepsali vůbec první evropskou občanskou iniciativu „Right2Water“. Iniciativa se domáhá toho, aby se zlepšil přístup k bezpečné pitné vodě.

Členské státy by měly zajistit bezplatné zásobování vodou ve veřejných budovách, a podpořit restaurace, jídelny a stravovací služby, které by zákazníkům dávali vodu zdarma nebo jen za servisní poplatek. Rovněž by měly přijmout opatření, která zlepší přístup k vodě pro „zranitelné“ skupiny, jakými jsou uprchlíci, migranti, lidé bez domova a národnostní menšiny.

Monitorování a zlepšování kvality vody z vodovodu

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia