1/2024

Komunisté navrhují solární daň: Solární asociace nesouhlasí a žádá předsedu vlády o jednání

| autor: TZ Solární asociace0

Komunisté navrhují solární daň: Solární asociace nesouhlasí a žádá předsedu vlády o jednání

“Zvýšení solární daně by znamenalo již devátý retroaktivní zásah do podpory fotovoltaiky, proto s ním nemůžeme souhlasit. Další zásah do podpory solárních elektráren by se dotkl tisíců investorů do solárních elektráren, kterými jsou domácnosti, firmy, ale také města a obce.

Žádáme proto vládu Andreje Babiše, aby veškeré kroky ovlivňující zákonem garantovanou podporu nejdříve konzultovala se zástupci solárního sektoru, jinak hrozí likvidace tohoto sektoru moderní energetiky. Oslovíme proto předsedu vlády s žádostí o jednání,” komentuje návrh Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace.

“Předchozí vlády již na fotovoltaiku aplikovaly celkem osm retroaktivních opatření. Šlo zejména o 26% solární odvod, jenž platil v letech 2011-2013 a snížil podporu fotovoltaických elektráren o 18 miliard korun a navazující solární odvod ve výši 10 % po celou dobu životnosti pro solární elektrárny z roku 2010.

Během 17 let jeho platnosti tak stát sníží podporu o 34 miliard korun. Dále se jednalo o zavedení nesmyslných recyklačních poplatků, zrušení slíbených daňových prázdnin, zrušení zrychleného odepisovaní, zrušení podpory decentrální výroby nebo také povinnost dodatečné instalace dispečerského řízení, což mělo za následek zvýšení nákladů na výstavbu cca o 3 %,” dodává Jan Krčmář.

Retroaktivní změny, jakými solární daně de facto jsou, znamenaly snížení zákonem garantovaných výkupních cen a významně ovlivnily návratnost investic do fotovoltaiky.

V roce 2013 během projednávání 10% solárního odvodu v Hospodářském výboru PSP Ministerstvo průmyslu a obchodu jasně uvedlo, že prodloužením tzv. solární daně se definitivně řeší možná překompenzace solárních elektráren a že žádná další opatření nebudou realizována.

Náměstek pro energetiku Pavel Šolc představil na jednání výboru poslancům změny takto: „...pokud bude uplatněna prodloužená solární daň a současně tento korekční mechanismus, překompenzace bude odčerpána solární daní – tzn., tento mechanismus nebude relevantní pro tento typ zdrojů a uplatní se např. u bioplynek – kde bylo několik druhů investičních podpor a k tomu garantovaná výkupní cena.“ (korekčním mechanismem bylo myšleno opatření na odčerpání souběhu investiční a provozní podpory). Viz Zápis ze 45. schůze hospodářského výboru, 12. 8. 2013.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag