2/2023

Komentář MPO k výsledkům zahraničního obchodu za září 2016

| autor: Tisková zpráva MPO0

Komentář MPO k výsledkům zahraničního obchodu za září 2016

"Zářijové výsledky zahraničního obchodu se zbožím přerušily již podruhé v tomto čtvrtletí (a zároveň i v roce) trend růstu vývozu a dovozu, měsíční bilance však byla v tomto kvartále nejvyšší. Rostla díky vysokému přebytku bilance s polotovary a materiály, s podporou dalšího poklesu bilance obchodu s chemikáliemi.

Exporty jsou taženy především vývozem automobilů, kterému stále pomáhá příznivá situace na evropských automobilových trzích. Zahraniční obchod sice podporují uvolněné domácí měnové podmínky prostřednictvím oslabeného kurzu koruny, jejich efekt však postupně vyprchává.

Dalšímu zvyšování objemu českého zahraničního obchodu by nemělo v blízké době nic bránit, aktuálních průzkumy mezi nákupními manažery naznačují optimismus, českému průmyslu i průmyslové výrobě v EU a eurozóně se vede dobře, slibný je růst průmyslových zakázek ze zahraničí. A zářijová data potvrdila, že zahraniční obchod se zbožím má nakročeno k dalšímu ročnímu rekordu.

Podle předběžných údajů ČSÚ bilance zahraničního obchodu v národním pojetí (v b. c.) v září skončila přebytkem 21 mld. Kč, který byl oproti září 2015 o 5 mld. Kč vyšší. Vývoz se snížil meziročně o 1,2 % na 285,7 mld. Kč, dovoz o 3,1 % na 264,7 mld. Kč.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU vykázala přebytek 50,6 mld. Kč, meziročně však o 5,1 mld. Kč nižší. Schodek obchodu se státy mimo EU se snížil o 10 mld. Kč na 28,2 mld. Kč.

Podle předběžných údajů bilance zahraničního obchodu v přeshraničním pojetí (v b. c.) v září skončila přebytkem ve výši 48,4 mld. Kč, o 5,9 mld. Kč meziročně vyšším. Celkový vývoz (zboží opouštějící území ČR) se však meziročně snížil o 2,2 % na 347,2 mld. Kč, rychlejším tempem ale klesl dovoz (zboží vstupující na území ČR) o 4,4 % na 298,8 mld. Kč.

Z komoditního hlediska hodnotově jednoznačně nejvýznamnější položkou (195,1 mld. Kč) je stále vývoz strojů a dopravních prostředků, který se však v září snížil meziročně o 3,9 %, tj. o 7,9 mld. Kč. Klesl zejména vývoz telekomunikačních zařízení (o 5,6 mld. Kč) a výpočetní techniky (o 3,9 mld. Kč).

Vzrostl vývoz strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (o 1,7 mld. Kč) a silničních vozidel (o 1,2 mld. Kč). Za leden až září činil přebytek obchodní bilance 399,3 mld. Kč, což je o 90,3 mld. Kč více než loni, protože celkový vývoz v objemu 2 955,8 mld. Kč byl letos celkově vyšší o 3,2 %, tj. o 91,9 mld. Kč, kdežto dovoz rostl pomaleji, na 2 556,4 mld. Kč, tj. o 0,1 % a 1,6 mld. Kč," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro Evropskou unii a zahraniční obchod Vladimír Bärtl.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP