1/2024

Kazašská mise navštívila Česko, aby navázala spolupráci

| autor: Martina Jandusová0

Kazašská mise navštívila Česko, aby navázala spolupráci

Mise představitelů KazChimProm organizovaná Svazem chemického průmyslu České republiky a Velvyslanectvím ČR v Astaně za finanční podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se uskutečnila ve dnech 1. - 5. 10. 2018. Pro kazašskou delegaci, kterou vedl výkonný ředitel svazu Timur Nugmanov, byl připraven velmi bohatý program.

Po dvoustranných rozhovorech proběhnuvších v sídle Svazu chemického průmyslu ČR v Praze a na Velvyslanectví Republiky Kazachstán v Praze odjela delegace na dvoudenní návštěvu veletrhu Plastex a Profintech v Brně.

Tam se uskutečnila jednání se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu Václavem Lídlem a Olgou Chroustovskou, představitelkou České exportní banky Zuzanou Šejtkovou, zástupcem ředitele sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR Pavlem Fárou, a produktovým manažerem Unipetrolu RPA s.r.o. Ladislavem Palovským. Poslední den společných jednání hosté navštívili i výrobní podnik Synthos Kralupy a vědecký Technopark Kralupy.

Právě v kralupském Technoparku proběhlo setkání představitelů českého a kazašského chemického průmyslu, které bylo zakončeno podpisem memoranda o spolupráci mezi oběma svazy.

S kazašskou delegací za Svaz chemického průmyslu České republiky jednali ředitel svazu Ivan Souček a projektový manažer Jan Kvarda, všech jednání se účastnil rovněž zástupce velvyslankyně ČR v Astaně Ladislav Steinhübel.

Prezentovali se zde i zástupci českých firem: Unipetrol a.s. (Ivan Gončar), Explosia a.s. (Pavol Baka, Kamil Dudek), ReachSpektrum s.r.o. (Jan Holomek), Technoexport a.s. (Edmond Seghman), jenž jsou členy SCHP ČR. Přítomni jednání byli i zástupci velvyslanectví Republiky Kazachstán v ČR (Magzhan Ilimzhan) a Kazašsko-české smíšené obchodní komory (Yevgeniy Tsoy). 

Nadace Unipetrol nabídla přípravu kazašských expertů v ČR, výměnu studentů a obchodní spolupráci, firma ReachSpektrum prezentovala své služby při standardizaci legislativy chemického průmyslu, které by v Kazachstánu mohla poskytnout, a obchodní příležitosti nabídla i Explosia a Technoexport.

Ředitel kazašského chemického svazu přislíbil, že s výsledky jednání obeznámí kazašské společnosti a přiznal, že v Kazachstánu chybí specialisté a odborníci v chemickém průmyslu.

Bohužel nemáme jediného odborníka na chemickou legislativu, který by byl schopen argumentovat naší pozici během jednání o sladění chemických norem v rámci Celní unie,“ řekl Timur Nugmanov.

Jednání Celní unie se odehrávají v Moskvě a členské země jsou tlačeny do přijetí norem, které zvýhodňují pouze ruské firmy. Ač si je toho Kazachstán vědom, nemůže kromě obstrukcí vést jinou účinnou politiku. Chybí odborníci, kteří by podporovali zájmy Astany lépe.

Kazašská vláda připravila nový program na rozvoj chemického průmyslu do roku 2025, na který údajně vyčlenila 1 mld. EUR. Avšak z těchto peněz jsou draze placeny americké a britské poradenské firmy, které nejsou příliš efektivní.

Ředitel KazChimPromu Timur Nugmanov přiblížil také současnou situaci země na trhu s technickými trhavinami. Potýkají se s konkurenčními podniky ruské federace. Obrat na tomto trhu totiž dosahuje ročně kolem 150 mil. USD, ovšem 70% obratu připadá na ruské firmy a o zbytek se dělí firmy z Austrálie, Číny a Kanady.

Byli bychom rádi, kdyby na trh přišly české společnosti a pomohly rozvoji naší výroby, protože zatím jsme nuceni produkty chemického průmyslu dovážet, což není pro Kazachstán výhodné,“ sdělil ředitel Nugmanov.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP