2/2023

Kanárské ostrovy si připisují prvenství v oblasti energetiky: První teleskopickou offshore větrnou elektrárnu

| autor: oEnegetice.cz - Jan Kroneisl0

Kanárské ostrovy si připisují prvenství v oblasti energetiky: První teleskopickou offshore větrnou

Využití speciálního teleskopického stožáru vyrobeného z betonu umožnilo snazší a levnější instalaci elektrárny. Replikování tohoto postupu umožní snížit náklady na instalaci offshore větrných elektráren až o 35 %. 

Oproti instalacím na souši mají offshore větrné elektrárny výhodu v tom, že nezabírají místo na pevnině a navíc mají zpravidla i významně vyšší dobu využití. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena daná vyššími náklady na připojení k síti a dražší instalací elektráren na moři.

Nyní byla u španělských Kanárských ostrovů vybudována větrná elektrárna, jejíž podoba a způsob instalace může být využita pro významné snížení nákladů offshore větrných elektráren.

Realizace této revoluční elektrárny je výsledkem rok a půl trvajícího pilotního projektu ELISA, který měl za úkol snížit investiční náklady na budování offshore větrných parků. Projekt také těžil z financování ze strany EU.

Ačkoliv již existují elektrárny které byly složeny na pevnině a poté přepraveny na místo své instalace na moři, prvenství tohoto projektu spočívá v tom, že k instalaci 5MW elektrárny nebyly použity lodě pro nadměrný náklad.

Je to dáno tím, že plovoucí elektrárna má vysouvací stožár složený ze dvou částí. Stožár je navíc vyroben z betonu, který nejlépe odolává koroznímu prostředí slaného moře.

Samotná instalace větrných elektráren na moři bývá kritickým bodem celého procesu. Přínos teleskopického stožáru spočívá v tom, že na instalaci nebude potřeba speciálních velkých jeřábů.

Nižší těžiště stožáru je dalším benefitem, který značně ulehčí a zrychlí celý proces. Výsledkem je úspora nákladů až ve výši 35 % a možná replikaci postupu i pro větší elektrárny instalované ve větší hloubce.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE