1/2024

Kaly z ostravských lagun by měly definitivně zmizet do konce roku 2020

| autor: MPO ČR0

Kaly z ostravských lagun by měly definitivně zmizet do konce roku 2020

Celková sanace území by měla být hotova v roce 2030. Kaly z ostravských lagun by měly definitivně zmizet do konce roku 2020.

„Je tady pořád jedna bariéra, která může teoreticky cokoliv zbrzdit, a to je kapacita spalovny ve Vřesové," řekla ministryně Nováková. Kaly z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě se tak možná budou spalovat i v zahraničí.

„Stát jedná s majiteli spalovny. Samozřejmě majitelé spalovny ve Vřesové mají ještě spoustu jiných zájmů ve vztahu ke státu, takže předpokládám, že jednání povedou k cíli, ke kterému se potřebujeme dostat, aby byla spalovna připravena odebírat kaly tak, jak budou připraveny k odvozu z Ostravy, protože nechceme, aby tam byl nějaký další mezisklad," řekla Nováková a dodala, že je třeba, aby kontinuita spalování byla zajištěna.

Nová smlouva s firmou AVE CZ, odpadové hospodářství umožnila skladovat kaly před spálením v Ostravě, aby se nemusely vozit na meziskládku v Čáslavi.

„Za nejdůležitější považuji, že proces sanace nebyl přerušen a kaly se dál odvážejí podle možností spalovny ve Vřesové, která se zavázala, že se pokusí dělat technická opatření, tak aby zrychlila. Mají povolení na víc, než v současné době spalují, ale také mají technologické problémy," uvedl ředitel Diama Tomáš Rychtařík.

My už jsme zahájili jednání s firmou, že se budeme snažit hledat další možné místo na spalování a podíváme se do zahraničí," dodal. Z lagun zbývá odtěžit takzvanou hlinku, která bude zřejmě odtěžena dříve, než nařizuje smlouva.

Mělo to být ukončeno projektově do 30. 6., město si prosadilo, že do 31. 5., a práce jdou tak dobře, že se téměř dá říct, že to bude ukončeno do 30. 4.," uvedl Rychtařík.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA