4/2022

Kaly z ostravských lagun by měly definitivně zmizet do konce roku 2020

| autor: MPO ČR0

Kaly z ostravských lagun by měly definitivně zmizet do konce roku 2020

Celková sanace území by měla být hotova v roce 2030. Kaly z ostravských lagun by měly definitivně zmizet do konce roku 2020.

„Je tady pořád jedna bariéra, která může teoreticky cokoliv zbrzdit, a to je kapacita spalovny ve Vřesové," řekla ministryně Nováková. Kaly z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě se tak možná budou spalovat i v zahraničí.

„Stát jedná s majiteli spalovny. Samozřejmě majitelé spalovny ve Vřesové mají ještě spoustu jiných zájmů ve vztahu ke státu, takže předpokládám, že jednání povedou k cíli, ke kterému se potřebujeme dostat, aby byla spalovna připravena odebírat kaly tak, jak budou připraveny k odvozu z Ostravy, protože nechceme, aby tam byl nějaký další mezisklad," řekla Nováková a dodala, že je třeba, aby kontinuita spalování byla zajištěna.

Nová smlouva s firmou AVE CZ, odpadové hospodářství umožnila skladovat kaly před spálením v Ostravě, aby se nemusely vozit na meziskládku v Čáslavi.

„Za nejdůležitější považuji, že proces sanace nebyl přerušen a kaly se dál odvážejí podle možností spalovny ve Vřesové, která se zavázala, že se pokusí dělat technická opatření, tak aby zrychlila. Mají povolení na víc, než v současné době spalují, ale také mají technologické problémy," uvedl ředitel Diama Tomáš Rychtařík.

My už jsme zahájili jednání s firmou, že se budeme snažit hledat další možné místo na spalování a podíváme se do zahraničí," dodal. Z lagun zbývá odtěžit takzvanou hlinku, která bude zřejmě odtěžena dříve, než nařizuje smlouva.

Mělo to být ukončeno projektově do 30. 6., město si prosadilo, že do 31. 5., a práce jdou tak dobře, že se téměř dá říct, že to bude ukončeno do 30. 4.," uvedl Rychtařík.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM