2/2023

Jednejte ihned a zůstaňte na trhu EU i po odchodu Spojeného království

| autor: MPO ČR / ECHA0

Jednejte ihned a zůstaňte na trhu EU i po odchodu Spojeného království

ECHA společnostem doporučuje, aby se připravily na scénář bez dohody před odchodem Spojeného království 30. března 2019.

V období pokračující politické nejistoty související s odstoupením od dohody, ECHA nabádá společnosti, aby začaly jednat a pokračovaly v dodržování svých povinností v souladu s nařízeními REACH; CLP (klasifikace, označování a balení); PIC (vývoz a dovoz nebezpečných chemických látek) a BPR (biocidní přípravky).

Aby mohly zůstat látky registrované podle nařízení REACH na trhu EU, mohou výrobci a zpracovatelé v UK buď své podnikání převést nebo jmenovat výhradního zástupce v jedné z 27 zemí EU / EHP.

Od 12. do 29. března 2019, 24:00 hodin středoevropského času (23:00 hodin GMT) ECHA otevře v systému REACH – IT „okno pro Brexit ", aby společnostem se sídlem v UK umožnila provést tyto změny a převést registrace podle nařízení REACH. Pokud není jmenován výhradní zástupce, dovozci z ostatních zemí EU / EHP budou muset předložit své vlastní registrace.

Na internetových stránkách ECHA jsou nyní k dispozici podrobné instrukce pro použití „okna pro Brexit". Stránky rovněž obsahují odkaz na Evropskou radu pro chemický průmysl (Cefic) doporučující standardní znění textu pro smluvní ujednání při jmenování výhradních zástupců.

Pokud následný uživatel v jedné z 27 zemí EU / EHP využíval povolení udělené společnosti se sídlem v UK, musí najít nového dodavatele v EU, který má platné povolení pro stejné použití.

Společnosti z 27 zemí EU budou muset oznamovat vývozy nebezpečných látek do UK ve smyslu nařízení PIC prostřednictvím nástroje ePIC. Oznámení o vývozu v ePIC musí být předloženo 35 dní před exportem. V nejbližší době ECHA vysvětlí, jak se vypořádat s vývozy do Velké Británie v období bezprostředně po odchodu UK.

Společnosti se sídlem ve 27 zemích EU / EHP se budou muset připravit také na změnu při uvádění látek na trh UK po 29. 3. 2019. Příslušné pokyny k tomu vydal výkonný orgán ve Spojeném království Health and Safety Executive (HSE).

Další podrobnosti, včetně seznamu látek registrovaných pouze společnostmi v UK, jsou dostupné na příslušných internetových stránkách ECHA (viz další informace).

Další informace:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP