2/2023

Je otázkou, jak se bude vyvíjet nákup výrobků z recyklovaného materiálu

| autor: Lenka Novotná| zdroj: Aliance pro ženy v oběhovém hospodářství0

Je otázkou, jak se bude vyvíjet nákup výrobků z recyklovaného materiálu

Pandemie nás zastihla uprostřed sezóny, kdy máme zavezený retail, ale zákazníci do obchodů nemohli. Naštěstí nejsou ve všech zemích stejně restriktivní opatření (Skandinávie) a v ČR se zahradní centra a hobby markety znovu otevřely. Obchod se nám tedy úplně nezastavil, a běží též on-line, s potenciálem růstu. Z toho důvodu stále máme nějaké menší objednávky.

Součástí našeho portfolia jsou také rozprašovací hlavice s nádobami, které se používají nyní na dezinfikování prostor. Tento druh produktů nám zajistil také alespoň nějaké příjmy.

Každopádně pokud restriktivní opatření potažmo pandemie bude přetrvávat, očekáváme pomalé zhoršování situace, jak z hlediska poptávky, tak z hlediska pohledávek. Zřejmě dojde k redukci spotřebitelských nákupů spíše na low-costové produkty, v segmentu prémiových produktů očekáváme pokles. Bude se to zřejmě lišit stát od státu, podle toho jak krize a následná recese zasáhne střední vrstvu.

A jaká podpůrná opatření pro komerční sektor budou v tom kterém státě uplatněna. Jakmile začne klesat poptávka, bude určitě na pořadu dne i snižování nákladů. Otázkou zůstává, jak se bude vyvíjet situace v nákupu výrobků z recyklovaného materiálu. V první vlně zřejmě zodpovědný a udržitelný nákup nebude na pořadu dne, s postupným zlepšováním situace je možné, že se cirkulární ekonomika a zodpovědná spotřeba znovu dostane na pořad dne.

Svoji roli v tom samozřejmě sehraje pohyb cen virgin polymerů. Objevují se nám nyní dotazy na původ našich produktů, z čehož je zřejmé, že dojde k určitému podílu preferencí domácí a evropské produkce Rozhodně nás nečekají jednoduché roky, každá krize je ale zároveň příležitost. Věřím že po jejím skončení bude mít výroba z recyklátu a cirkulární/lokální ekonomika zcela novou a možná i lepší pozici na trhu. Všem hodně štěstí.

Foto: Lenka Novotná, net4circle.com

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP