Reklama

18. 6. 2017  |  Publicistika  |  Autor: Pavel Mohrmann

Je nařízení Rady EU 2017/997 o stanovení ekotoxicity pro ČR zásadní?

Nařízení, které vyšlo v nedávné době, jak se zdá, prozatím snad ponechá stanovování ekotoxicity v našich rukou. Je tam stále zlověstné ALE.

Jako Česká republika jsme byli proti tomuto nařízení spolu s Rakouskem a také Německem. To ale změnilo názor těsně před hlasováním. O důvodech tohoto kroku našeho západního souseda můžeme pouze spekulovat.

Zřejmě nejdůležitější je sdělení v 3. odstavci: This regulation allows Member States to apply their own relevant test methods to assess waste for the hazardous property HP 14 (‘Ecotoxic’).

"Závěr je takový, že nové nařízení se nijak ČR zásadně nedotkne. Budeme pokračovat ve stanovování ekotoxicity v odpadech klasickou a letitě standardní metodou laboratorního stanovení, nebudeme se striktně vázat nově stanoveným postupem stanovení HP14, protože nemusíme, jak to říká samo nařízení. Kdo však bude chtít postupovat podle nově navrženého, může, nic mu nebrání. Toto stanovení však není úplně šťastným a hlavně nedojde k tomu, co původně EU chtěla a to, sjednotit postup stanovování HP14 napříč Evropou," říká Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů ČR.

Komentář k situaci také poskytl Roman Snop, ČEZ Energetické produkty, s.r.o.:

Problematiku HP14, respektive iniciativy pro změnu metodiky hodnocení řešíme již dlouhou dobu, kromě ASVEP i v ECOBA a EURELETRIC. Původní plán pro sjednocení hodnotících postupů, tedy harmonizovat tyto postupy v EU se během přípravy návrhu, řekl bych, dosti odklonil od tohoto záměru a záhadným způsobem se začaly objevovat návrhy pro implementaci výpočetních metod, které nebyly nikdy pořádně ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372