1/2024

Japonské emise CO2 byly předloni nejnižší za posledních 8 let, pomohlo jádro a OZE

| autor: oEnergetice.cz - Jan Budín0

Japonské emise CO2 byly předloni nejnižší za posledních 8 let, pomohlo jádro a OZE

K poklesu emisí přispěla vyšší výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie i vyšší využití jaderných elektráren. 

Emise skleníkových plynů v Japonsku poklesly ve fiskálním roce 2017 na 1,292 miliard tun ekvivalentu CO2, což je nejnižší hodnota od fiskálního roku 2009.

Japonsko, pátý největší emitent skleníkových plynů na světě, si v oblasti snižování emisí skleníkových plynů stanovilo cíl snížit emise o 26 % ve srovnání s úrovní roku 2013 na 1,042 miliard tun do roku 2030. Úroveň roku 2017 představuje snížení o 8,4 % ve srovnání s rokem 2013.

Podle zahraničního serveru Reuters přispěla ke snížení emisí zejména vyšší výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů a jaderných elektráren. Podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny vzrostl o 1,4 procentních bodů na 16 %, podíl jaderných elektráren vzrostl o stejný počet procentních bodů na 3,1 %. Celkem bylo ve fiskálním roce 2017 v Japonsku vyrobeno 1060 TWh elektrické energie.

Prudký nárůst emisí po odstavení jaderných elektráren

Emise skleníkových plynů v Japonsku prudce vzrostly v důsledku odstavení všech jaderných elektráren po havárii v tamní jaderné elektrárně Fukušima Daiči, která se stala na jaře 2011.

Odstavení jaderných bloků nicméně nepřišlo najednou, japonské jaderné bloky zahájily svou plánovanou odstávku, po které však nebyly znovu spuštěny. Podle americké vládní agentury US Energy information administration (EIA) tak od září 2013 do srpna 2015 Japonsko pozastavilo provoz své jaderné flotily.

Téměř 8 let po Fukušimě bylo do provozu znovu uvedeno 9 jaderných reaktorů, s celkovým instalovaným výkonem 8,7 GWe. Podle dat Světové jaderné asociace je celkový instalovaný výkon 37 provozuschopných jaderných reaktorů v Japonsku 36,2 GWe.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA