1/2024

Jaká podlaha je nejlepší na podlahové topení?

| autor: Martin Rojko5

Jaká podlaha je nejlepší na podlahové topení?

Nejlepší podlaha na podlahové topení je věc subjektivního pohledu. Jaký druh podlahy zvolit při podlahovém vytápění?

Možností výběru materiálu je více, záleží na účelu. Pokud je cílem ekonomická efektivnost topení při co nejnižších provozních nákladech, důležité jsou tepelně izolační vlastnosti dané podlahy.

Pokud má přednost estetičnost, pocitovost nebo vnější vzhled materiálu, pak budou zajímavá jiná kritéria. Důležitým faktorem při výběru podlahy pro podlahové topení je i cena.

Keramická podlaha, dřevěná podlaha, vinylová nebo laminátová podlaha?

Jaký typ podlahy je nejlepší pro podlahové topení? Výběr vhodné krytiny je důležitý, aby se co nejvíce tepla co nejsnadněji dostalo od zdroje podlahového vytápění na povrch podlahy a dále do místnosti. Špatná volba podlahy může znamenat, že se tímto způsobem může ztratit až polovina tepla.

Rozhodující vlastností použitých materiálů je tepelný odpor. Ne však pouze nad tělesem podlahového topení, ale i pod ním.

V případě, že je tepelný odpor v dolní části menší než nahoře, tedy tato část je nedostatečně izolovaná, teplo bude unikat úplně jiným směrem než chceme.

Nevhodný materiál nebo izolace se projeví na spotřebě energie. Bez ohledu na kvalitu a tepelné vlastnosti zvolené podlahy a krytiny.

Vliv tepelného odporu podlahy na podlahové topení

Tepelný odpor podlahy ovlivňuje teplotu topného média v topných trubkách. Čím větší termický odpor má podlahový materiál, tím je potřebná vyšší provozní teplota podlahového topení. To samozřejmě zvyšuje energetickou spotřebu tepla.

V praxi to může například znamenat, že pokud se zvýší hodnota tepelného odporu z 0,02 na 0,2, například použitím koberce s velkou tloušťkou, projeví se to v nárůstu spotřeby energie o 10 až 15%. Při zachování stejné teploty v místnosti.

Hodnoty tepelného odporu pro konkrétní typ podlahy uvádí následující tabulka:

Materiál podlahyTepelný odpor (m2K/W)
vinyl, linoleum, PVC0,02
keramika, kámen0,01
laminát0,04 - 0,07
dřevo0,05 - 0,1
korek0,11


Jak zjistit, která podlaha je vhodná na podlahové topení

Jak se určuje tepelný odpor podlahového materiálu a jeho vhodnost pro podlahové topení? Tepelný odpor závisí na dvou vlastnostech. Je to tloušťka podlahové krytiny a tepelná vodivost. Vztah mezi těmito veličinami určuje vzorec R = d/?.

R je tepelný odpor uváděn v m2K/W, d je tloušťka materiálu v m,? je součinitel tepelné vodivosti v W/m.K. Ze vztahu vyplývá, že čím větší tloušťka krytiny podlahy, tím větší tepelný odpor bude materiál klást. Tedy bude propouštět méně tepla. Čím větší tepelná vodivost, tím menší tepelný odpor.

Maximální hodnota tepelného odporu používaných krytin na podlahu musí být podle normy menší než 0,15 m2K/W. Výrobci však vědí, jak tento koeficient dostat pod 0,1 v závislosti na použitém materiálu.

Hodnoty tepelné vodivosti (lambda) podle jednotlivých materiálů uvádí následující tabulka:

MateriálSoučinitel tepelné vodivosti (W/M.K)
bubinga0,22
dub0,20
javor0,17
vláknitá deska HDF0,17
buk0,16
jasan0,15
borovice0,14
smrk0,12
korek0,09
suchý vzduch0,02


Keramická podlaha na podlahové topení

Keramická dlažba je více než vhodná podlaha na podlahové topení. Zejména pro svou vysokou tepelnou vodivost. Vyznačuje se nejnižší hodnotou tepelného odporu ze všech materiálů vhodných pro podlahu.

Proto je jasnou volbou pro ekonomicky efektivní podlahové topení. Výhodou keramické podlahy při podlahovém vytápění je, že se rychle zahřeje. Na druhé straně nevýhoda spočívá v období mimo topnou sezónu, kdy je taková podlaha chladnější než ostatní druhy podlah.

Doporučená tloušťka keramických nebo kamenných dlaždic je do 6 milimetrů. Pro lepení a spárování dlažby se používají flexibilní směsi vhodné na podlahové topení.

Někteří upozorňují i na lepidla, kterými se keramická dlažba přichytává o podkladový materiál. Jelikož lepidlo je třeba nanést v tloušťce 10 - 15 mm, zvyšuje se ukazatel tepelného odporu. Odborníci také doporučují, aby dlaždice měla co největší rozměry. Ideální více než než 0,1 m2.

Vinylová podlaha na podlahové topení

Linoleum se opět dostává do módy a podlaha z linolea se také vyplatí pro podlahové topení. Velmi nízký tepelný odpor na úrovni 0,02 m2K/W zaručuje výborné tepelné vlastnosti za účelem podlahového vytápění. Tloušťka linolea může být i menší, zhruba 2 - 2,5 mm.

Při instalaci je však nutný rovný povrch podkladu. Proto třeba použít nivelační materiál, který dokáže odolat i vyšším teplotám. PVC podlaha se ukládá na podlahové topení bez izolace.

Výhodou použití PVC podlahy je odolnost proti oděru, vodě. Tento materiál je pružný, stálý a nevyžaduje velké nároky na čištění a údržbu. Vinylové podlahy mají výbornou tepelnou vodivost a jsou tak vhodné pro podlahové vytápění všech druhů.

Od linolea používaného v dobách socialismu má tento materiál daleko. Esteticky strukturované vzory jsou prakticky k nerozeznání od skutečného dřeva, kamene nebo dlažby.

Podívejte se na video ukázku pokládání vinylové podlahy:


Laminátová podlaha na podlahové topení

Laminátové podlahy patří k nejčastěji používaným typem podlah. Koeficient tepelného odporu důležitého pro podlahové topení se pohybuje zpravidla mezi 0,04 - 0,07 m2K/W.

Plovoucí podlaha je nenáročná na instalaci, poměrně dlouho vydrží, je jednoduchá na údržbu a plusem je nižší cena například v porovnání s keramickou dlažbou.

Cena plovoucí podlahy za materiál se pohybuje od 135 do 270 Kč za čtvereční metr při značkách jako Kronotex, Kronopol, Classen. Kvalitnější podlahy stojí 540 až 800 Kč za metr čtvereční. Vyrábějí je například společnosti Balterio, Meister. Náklady na montáž laminátové podlahy se zpravidla pohybují od 107 do 160 Kč/m2 podle náročnosti.

Čím větší tloušťka laminátu, tím náročnější je přestup tepla z podlahového vytápění. Relativní vlhkost vzduchu při povrchu podlahy při používání podlahového topení je velmi nízká a dosahuje 20 - 25%.

Odborníci proto doporučují pro takové případy jen podlahy s přímou laminací (takzvané melaminové podlahy). Na betonovém podkladu musí být vždy položena fólie, která brání prostupu vlhkosti.

Laminátové plovoucí podlahy jsou vhodné i pro elektrické podlahové topení. Podle některých odborníků jsou případné obavy z nežádoucích důsledků tepelné roztažnosti laminátových podlah vlivem změn teploty neopodstatněné.

Pod laminátovou podlahu doporučují systémy s maximálním výkonem do 100 W/m2. Důležité je, jako protihlukovou krokovou izolaci použít pouze materiály vhodné na podlahové vytápění, tedy s vyšší tepelnou vodivostí, například uhlíkový papír.

Dřevěná podlaha na podlahové vytápění

Dřevěná podlaha se vyznačuje poměrně vysokým tepelným odporem s hodnotami mezi 0,05 - 0,1 m2K/W. Proto je z hlediska přenosu tepla z podlahového vytápění méně efektivním řešením.

Pokud se podlahové topení používá pouze pár měsíců v roce nebo náklady na spotřebu energie nejsou důležité, pak dřevěná podlaha představuje kvalitní řešení.

Dřevo v zimě při topení sice brzdí průchod tepla od podlahového topení, ale jinak je příjemnější na dotyk jak chladná keramická podlaha.

Při výběru dřevěné podlahy na podlahové topení se doporučují parkety z tvrdého dřeva o tloušťce do 12 mm. Příliš hrubé dřevo propustí ještě méně tepla, příliš tenká dřevěná podlaha může začít snadněji vysušovat.

Hustší dřevo má vyšší podíl dřeva a málo vzduchu, proto je vhodnější na podlahové topení. Obsah vlhkosti dřeva by neměl být vyšší než 9%. Kromě druhu dřeva je důležité i složení parkety, způsob pokládání a složení podkladového materiálu.

U podlahového vytápění s dřevěnou podlahou je třeba zohlednit skutečnost, že dřevo reaguje na změny teploty a vlhkosti v místnosti. Podlahové vytápění dřevo vysušuje, což způsobuje jeho zmenšování a vznik spár mezi parketami.

Podlahové topení při dřevěné podlaze by se mělo spouštět pouze pomalu a postupně zvyšovat výkon a teplotu o zhruba 2°C. Je to právě kvůli výše uvedeným vlastnostem dřeva.

Maximální teplota na povrchu dřevěné podlahy může být 27°C, což znamená, že voda v trubkách v podlaze má teplotu 35 - 40°C.

Vhodná podlaha na podlahové topení by neměla být z měkkých dřevin jako například smrk nebo javor a nestabilních dřevin jako je buk.

Je důležité, aby dřevěné parkety měly stabilní základ s teplotou nedeformovatelného materiálu - například březové překližky nebo HDF desky.

Vrchní, nášlapná vrstva by měla být vyrobena z tvrdých dřevin, jako jsou různé exotické dřeviny (bubinga, cumaru), ořech, dub ...

Korková podlaha na podlahové topení

Korková podlaha, podobně jako dřevěná podlaha, se vyznačuje poměrně vysokým tepelným odporem na úrovni 0,11 m2K/W. Proto je z hlediska přenosu tepla z podlahového vytápění méně efektivním řešením.

Korkové podlahy se vyrábějí z kůry korkového dubu. Jsou charakteristické vysokou objemovou hustotou stlačeného korku do 550kg/m3, vysokou otěruodolností a dlouhodobou životností.

Korek svou unikátní strukturou, kterou nemá jiný přírodní materiál, tvoří výbornou ochranu proti chladu. Korková podlaha je příjemná na dotek. Zároveň má malou tepelnou vodivost, což z ní činí nepříliš vhodný materiál pro podlahu na podlahové vytápění.

Komentáře

  1. Dobrý den mám v koupelně dlažbu a podlahové topení . Chci dát dlažbu novou , a nechce se mi dlažba sekat. Když dám dlažbu na dlažbu, bude to mít vliv na vytápění ? Děkuji za rady

  2. Dobry den, je drevena podlaha vhodna aj na elektricke podlahove kurenie infra foliami? Folie neplanujem instalovat po celej ploche podlahy, ale len na miesta kde sa budem zdrziavat napr. okolo sofy, pod kuchynsky stol, pod okna. Dakujem za Vasu odpoved.

  3. My máme v celém domě dlažbu imitace dřeva a na topení v podlaze je to ideální. Máme krbová kamna s výměníkem, která jsme si koupili z https://www.krbova-kamna-eshop.cz/Krbova-kamna-s-vymenikem-c3_0_1.htm a je to příjemné, když v zimě nechodíme po ledové dlažbě :-) . Ani mi nevadí, že nikde není koberec :-) .

  4. Dane, my máme doma dřevěné podlahy s vytápěním od https://www.uhlikovefolie.cz/ a musím říct, že jsme velice spokojeni. Jestli máte zateplený dům, tak teplo co podlahou projde, tak uvnitř i vydrží.

  5. Dobrý den, máme podlahové topení a na něm dlazbu, bohužel, jak píšete, pokud se netopi, je velmi studená. Přemýšlíme o pokladce na dlazbu ještě laminatovou podlahu o tloušťce 7mm. Myslíte, že by to mohl být velký problém ohledně topení? O spotřebu tak nejde, topime dřevem, které nám ohřívá i vodu v podlaze... děkuji za odpověď

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP