Reklama

10. 9. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Martina Jandusová

Jak uspořit 42% světové poptávky po energii? Elektrifikací, tvrdí stanfordský profesor

Profesor ze Stanfordské univerzity zveřejnil video ve kterém tvrdí, že pokud se lidstvo zbaví fosilních paliv, začne těžit z obrovského zvyšování efektivity a to v každém odvětví.

Došlo by k čisté úspoře ve výši 42% světové spotřeby energie, která by jednak čerpala z přechodu na čistou energii, ale rovněž by ji ulehčila.

Mark Z. Jacobsen ze Stanfordu vyvrací všeobecně rozšířený názor, že obnovitelné zdroje energie nemohou naplnit světovou poptávku po energii. Video navazuje na již zveřejněný postup, ve kterém Jacobsen a jeho 26 kolegů ze Stanfordu, Berkeley, Berlína a Dánska demonstrují, jak může 139 zemí do roku 2050 využívat 100 % obnovitelných zdrojů z větru, vody a slunce.

"Zjistili jsme, že pokud se všechno v těchto zemích zelektrifikuje a pokud bude elektřina dodávána z čistých obnovitelných zdrojů, poptávka po energii klesne zhruba o 42 %, aniž by bylo nutné změnit naše zvyky," říká Jacobsen, profesor civilního a environmentálního inženýrství a ředitel stanice Atmosphere/Energetického programu.


Jacobsen uvádí tyto příklady:

• Přibližně 13% veškeré energie na celém světě se používá k těžbě, přepravě a rafinování fosilních paliv, takže v případě odstranění fosilních paliv, okamžitě dosáhneme 13 % úspory. Do tohoto výpočtu zahrnuje Jacobsen i těžbu uranu a ukazuje budoucnost, ve které obnovitelné zdroje nahrazují také jadernou energii.

• Elektrická energie je účinnější než spalování, takže může být ušetřeno asi 23 procent využívané energie. Například elektromobil používá zhruba 85 % energie ve své baterii pro pohyb vozu, zbytek se ztratí jako odpadní teplo. Benzínem poháněný automobil používá pouze 17 až 20 % své energie pro pohyb vozu a zbytek se ztrácí jako odpadní ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372