1/2024

IEA: Obnovitelné zdroje si v příštích pěti letech polepší, dominovat budou solární panely a Čína

| autor: oEnergetice.cz - Jan Votruba0

IEA: Obnovitelné zdroje si v příštích pěti letech polepší, dominovat budou solární panely a Čína

V pondělí vydala agentura IEA svůj roční report Renewables 2018, ve kterém předpovídá, že světovému trhu s obnovitelnými zdroji budou jasně dominovat solární panely. 

Dle reportu se má ve sledovaném období (2018-2023) vybudovat na celém světě celkově 1000 GW nového výkonu v OZE. Pro srovnání na předchozí období 2017-2022 byl předpovídán nový výkon o hodnotě 920 GW.

IEA upravila své předpoklady pro Evropu kvůli novým oznámeným aukcím a vyšším cílům v oblasti obnovitelných zdrojů pro rok 2030. Dále také upravila údaje pro USA díky nové daňové reformě a obchodním tarifům.

Nicméně je to i nadále Čína, která jasně kraluje na poli výstavby nových obnovitelných zdrojů. V reportu je Čína zodpovědná za 400 GW nového výkonu z celkových 1000 GW pro celé pětileté období. Čína se také stane do roku 2023 největším spotřebitelem elektřiny z OZE a překoná tak Evropu.

Vládnout budou i nadále slunce a vítr

Podle technologií se bude mít nejlépe solární energetika. Solární panely budou i nadále dominovat růstu OZE výkonu, kde se na celkovém předpovídaném novém výkonu 1000 GW budou podílet novým výkonem o hodnotě 600 GW. To spolu se současným výkonem posune světovou výrobu solárních panelů v roce 2023 na jeden terawatt.

Dle reportu se ani druhé místo nemění a zůstává na něm vítr. Větrného výkonu by mělo přibýt přes 300 GW, což se shoduje s odhadem z minulého roku. Výkon offshore větrných parků by se měl za následujících 5 let ztrojnásobit. Hlavním důvodem je technologický vývoj, značné snížení ceny a výstavba projektů i mimo Evropu, například v Asii či v Severní Americe.

Přehlížená bioenergie

V reportu se také mluví o bioenergii. Ta má dle agentury obrovský potenciál, především v ekologické dopravě a ve vytápění, a je zatím přehlížena. Bioenergie je údajně životně důležitá pro udržitelný rozvoj a mohla by značně přispět k dekarbonizaci dopravy a vytápění.

Bohužel její rozvoj v příštích pěti letech je dost nejistý, protože neexistuje dostatečná legislativa, která by ji podpořila.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA