1/2024

Hvězdou výstavy čisté mobility v Letňanech bude nové Audi e-tron!

| autor: TZ E-salon0

Hvězdou výstavy čisté mobility v Letňanech bude nové Audi e-tron!

Své první elektrické SUV ingolstadtská automobilka představila ve světové premiéře v polovině září v USA. Slavnostní odhalení očekávané novinky v San Francisku sledovalo na místě 1600 hostů z celého světa.

Pro značku se čtyřmi kruhy ve znaku začala představením sériové verze prototypu Audi e-tron nová éra. Společnost prochází transformací z klasického výrobce automobilů na systémového poskytovatele mobility.

Dobito za 30 minut

Jako první automobil na trhu bude možné Audi e-tron nabíjet na rychlonabíjecích stanicích s výkonem až 150 kW. Na „expresních“ stojanech s evropským standardem nabíjení CCS (Combined Charging System), například v síti Ionity, bude e-tron připraven pro další etapu dálkové jízdy delší než 400 kilometrů za méně než půl hodiny. Na trhu se novinka objeví na přelomu roku.

To dobou už v Evropě bude skoro dvě stě vysokovýkonných nabíjecích stanic HPC (High-Power-Charging), každá s šesti nabíjecími stojany. Do roku 2020 se plánuje výstavba 400 stanic na dálnicích a hlavních silničních tazích, vzdálených od sebe 120 kilometrů. V šestnácti zemích Evropské unie je aktuálně přes sedmdesát tisíc veřejných dobíječek.

Elektrických lákadel bude dost

Výstava e-SALON ale nabídne mnohem víc automobilových „elektrohrdinů“. Mezi nimi třeba Nissan LEAF nové generace, Hyundai Kona, Renault ZOE i Jaguar I-Pace. Na ploše přesahující deset tisíc metrů čtverečních budou k vidění i hybridní novinky od Toyoty a Lexusu.

„Kromě statické prezentace na stáncích budou některé vozy také k dispozici pro zkušební jízdy po areálu výstaviště. Mezi nimi třeba oblíbené elektromobily Tesla,“ doplňuje manažerka výstavy Jana Nosálová.

Elektrická infrastruktura jako na dlani

Bohatou nabídku e-salonu doplní i prezentace výrobců a provozovatelů veřejných nabíjecích stanic pro elektromobily. Infrastrukturu bude na e-salonu zastupovat například společnost Webasto, tedy přední německý výrobce pro automobilový průmysl.

Dnes nabízí i nabíjecí stanice hlavně pro domácí použití. Zastoupeni budou i čeští výrobci nabíjecích stanic jako třeba společnost Voltdrive zabývající se kompletní dobíjecí infrastrukturou.

Plynaři nesmí chybět

Mezi alternativní pohony patří i auta na plyn. Například společnost Inoggy bude prezentovat elektromobily i vozidla na stlačený zemní plyn (CNG). Firma patří k předním evropským provozovatelům veřejné i firemní infrastruktury pro nabíjení elektromobilů s více než 7 tisíci nabíjecími místy ve 22 zemích.

V doprovodném programu vyhlášení ankety EcoCar roku

Součástí veletrhu bude i start odborné ankety EcoCar roku. Experti v ní zvolí nejekologičtější vozidlo. „Součástí doprovodných akcí budou mimo jiné i odborné semináře s Asociací čisté mobility i konference i-City zaměřená na inteligentní ekologickou dopravu ve městech,“ připomíná Jana Nosálová.

Veletrh pořádá společnost ABF ve spolupráci s TV Prima a jejím motoristickým pořadem Autosalon. 15. listopadu bude veletrh otevřený pouze pro pozvané odborníky. 16. – 18. listopadu bude otevřeno pro širokou veřejnost.

Generálním partnerem veletrhu e-SALON 2018 je Skupina ČEZ

Elektromobilita je pro energetiku logickým trhem, Skupina ČEZ se jí proto systematicky věnuje již 10 let. Provozujeme největší síť veřejného dobíjení v ČR s více než 120 stanicemi. 

Rychlodobíjecí stanice vznikají i díky podpoře z evropského programu CEF (Connecting Europe Facility). Současně nabízíme širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro jednotlivce, firmy, municipality a kraje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling