1/2024

Fotovoltaika dneška je úplně jiná než fotovoltaika včerejška

| zdroj: Aliance pro energetickou soběstačnost0

Infografika - solární výkon
zdroj: alies.cz

Vybavili jste svůj dům v uplynulých letech solárními panely o výkonu 250, 280 nebo 315 Wp? Pro naše generace moderní technologie, pro ty budoucí docela primitivní. Díky práci vědců po celém světě, včetně těch českých, se totiž výkon solárních panelů rychle zvyšuje.

Jedním z důvodů je zvyšující se účinnost. Výzkumníci z Fyzikálního ústavu AV ČR nedávno oznámili, že vyvinuli články s účinností 25,4 % připravené na sériovou výrobu. To je značný nárůst oproti účinnosti 12 až 17 %, kterou vykazovaly články běžně vyráběné před 10 lety. Teoretický výzkum je ještě dál a přichází s články přesahujícími 33 % účinnost. Než se ty dostanou na střechy našich rodinných domů, musí se nejprve nalézt způsob, jak na sebe nanášet tenké kovové krystalické vrstvy co nejlevněji.

Jak informovaly i Solární novinky, tahounem pokroku jsou monokrystalické křemíkové pláty (tzv. wafery). Kromě účinnosti se mění i jejich velikost. Tím, že je dodavatelé zvětšují a odstraňují mezery mezi nimi, jsou schopní dosáhnout i při stejné účinnosti vyšších výkonů. Tento efekt se umocňuje s většími rámy.

Třeba společnost Hanwha Q CELLS, která prodává i na evropském trhu, letos uvedla moduly s rozměry 2,163 x 1m, které dosahují výkonu až 460 Wp. Většího formátu chce využít i skupina ČEZ, jejíž CEZ ESCO Bulgaria má stavět pro místního producenta mědi elektrárnu s panely o výkonu 495 Wp.

Vyšší účinnost, chytřejší struktura a větší rámy – to vše nasvědčuje tomu, že trend poklesu ceny jednotky vyrobené elektřiny ze solární energie (80 % v posledních 10 letech) bude dále pokračovat. Odhaduje se, že fotovoltaika bude nezávisle na státní podpoře konkurenceschopná po celé EU už v roce 2025. I to jsou důležité důvody, proč zvážit návrat pozemních instalací do ČR – z počátku alespoň na bývalé skládky, průmyslové areály a jiné brownfieldy.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP