Reklama

11. 1. 2020  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek  |  Zdroj: allthestuff.com

Ohledně znečištění ovzduší se vyzbrojte spolehlivými informacemi

Z dlouhodobého hlediska bude jediným řešením problému znečištění ovzduší, pokud my všichni, společnost i jednotlivci, změníme své chování. Do té doby je tím nejlepším prvním krokem, který můžeme podniknout k dosažení našeho vlastního bezpečí, vyzbrojit se spolehlivými informacemi.

Fakta a čísla o znečištění ovzduší

  • Čtyři znečišťující látky - ozon, částicové znečištění, oxid uhelnatý a oxid siřičitý -  jsou nejdůležitější, o kterých je třeba vědět, ale asi 200 dalších je v mnoha zemích právně regulováno. Patří sem například průmyslová rozpouštědla a vzdušné chemikálie, které obsahují těžké kovy.

  • Bez ohledu na to, co jste možná slyšeli, se více než 90 % vědců domnívá, že mezi znečištěním ovzduší a změnou klimatu existuje silná souvislost.

  • Znečištění ovzduší má také nepravidelný, ale opačný účinek zvaný globální stmívání. Částice a chemikálie ve vzduchu v podstatě podporují tvorbu mraků, které odrážejí více slunečního světla zpět do vesmíru a ochlazují atmosféru. Kdyby se zítra zázračně zastavilo veškeré znečišťování ovzduší, matka příroda by nás mohla odměnit záplavami, hurikány a jinými extrémními povětrnostními událostmi, takovými jako nikdy předtím.

  • Dalo by se očekávat, že znečištění ovzduší bude v silně industrializovaných zemích větší problém, ale není tomu tak. Více lidí umírá na tuto příčinu v chudších oblastech, kde uhelné elektrárny jsou stále primárním zdrojem elektřiny a vaření se často provádí pomocí ohně.

  • V USA každý rok zemře při dopravních nehodách přibližně 35 000 lidí. Počet úmrtí souvisejících se znečištěním ovzduší se v současné době odhaduje na přibližně 50 000. To je však ve skutečnosti dobrá zpráva: v roce 1990 to bylo 135 000.

  • Průměrný dospělý vdechuje asi 2 galony vzduchu za minutu nebo 3 000 galonů (11 500 litrů) za den. To znamená, že i malá množství toxinů se mohou rychle sčítat.

  • K dispozici jsou levné senzory kvality vzduchu, které můžete připevnit na vaše kolo. Patří mezi ně GPS a mobilní aplikace ke sdílení a prohlížení údajů o kvalitě vzduchu z celého světa. Všichni jejich uživatelé tvoří síť sběru dat, která je pro výzkumníky nesmírně cenná.

  • Dvěma největšími znečišťovateli ovzduší na světě (přinejmenším pokud jde o oxid uhličitý, který je těsně následován jinými druhy emisí) jsou Čína (29 % celkem) a Spojené státy americké (14 %). V přepočtu na osobu však Čína znečišťuje zhruba poloviční měrou oproti USA.

  • Olovo bývalo součástí aditiv do benzínu, ale bylo částečně odstraněno kvůli obavám z účinku výfukových plynů na duševní vývoj dětí. O 22 let později byl každý pokles používání olovnatého benzínu následován poklesem míry kriminality – i když myšlenka, že děti začaly vyrůstat chytřejší a zdravější, není jediným možným vysvětlením.

  • Thajsko dokonce provádí kropení vodou z nákladních automobilů a bezpilotních letounů ve chvíli, když znečištění v hlavním městě dosáhne nebezpečné hranice. Stejně tak zvyšování vlhkosti ve vašem vlastním domě zlepšuje kvalitu vzduchu tím, že pomáhá zachycovat škodlivé částice a molekuly.

 

Pokud chcete zjistit, jak znečištěný nebo čistý vzduch je v okolí vašeho nejbližšího města, klikněte na odkaz pod touto mapou:

 

Mapa WHO o globálním vnějším znečištění ovzduší - kliknutím sem přiblížíte své město

 

Která města jsou nejznečištěnější?

Při porovnávání úrovní znečištění na různých místech je se obvykle používá hodnot PM2,5 (tj. úrovně částic) pro jednoduchost a protože mají tendenci poměrně dobře odrážet jiné formy znečištění. Je také obvyklé používat průměrné roční hodnoty, jinak by některá města neměla s ovzduším žádný problém, pokud by došlo ke kontrole jejich ovzduší pouze v období dešťů.

Navzdory tomu, co si možná myslíte, není Peking nejznečištěnějším městem na světě; dokonce není ani nedýchatelný/se tomu ani neblíží. Města v Indii a u jejích sousedů zaujímají 16 z 18 nejvyšších příček, zbývající dvě města se nacházejí ve střední ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372