1/2024

Evropská komise navrhuje omezit zbytečné plasty. Ekologickým organizacím však chybějí konkrétní cíle

| autor: TZ Hnutí DUHA0

Evropská komise navrhuje omezit zbytečné plasty. Ekologickým organizacím však chybějí konkrétní cí

Evropská komise v lednu 2018 zveřejnila takzvanou Plastovou strategii. Jako konkrétní kroky k jejímu naplnění včera navrhla novou směrnici obsahující celou škálu opatření od zákazu používání některých plastových výrobků na jedno použití, přes povinnost označování, po přenesení větší zodpovědnosti na výrobce jednorázových plastových výrobků [1].

Návrh Evropské komise bude ještě projednán v Evropském parlamentu a v Radě Evropské unie složené ze zástupců vlád členských zemí Evropské unie. Očekává se, že účinný by mohl být od roku 2021.

Ekologické organizace [2] však Komisi vyčítají, že nenavrhuje žádné konkrétní - kvantitativní cíle pro snížení spotřeby zbytečných jednorázových plastů, jako třeba nerecyklovatelných kelímků na kávu nebo pro omezení používání plastového nádobí.

Komise chce konkrétní cíle navrhnout až v rámci revize navržených opatření, které by mělo proběhnout až šest let od účinnosti směrnice, tedy asi v roce 2027.

V České republice se už dnes mohou organizace, firmy i úřady dobrovolně zapojit do omezování zbytečných plastů na jedno použití.

Ministerstvo životního prostředí vede kampaň s názvem #dostbyloplastu [3], v rámci níž uzavírají dobrovolnou dohodu a v ní se přihlásí ke konkrétním cílům. Díky nim budou prokazatelně snižovat spotřebu jednorázového nádobí.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl: "Evropská komise si je vědoma, že jen vysoká recyklace, kterou se jí podařilo prosadit v rámci Balíčku pro oběhové hospodářství, není samospasitelným řešením.

Je nutné přestat některé nerecyklovatelné věci prostě vyrábět. Firmy a úřady musí být více zodpovědné za výrobky, které vyrábějí a používají. To vše Evropská komise nyní navrhuje v nové směrnici.

České firmy a úřady však nemusí s omezováním zbytečných plastů čekat na projednání směrnice všemi evropskými institucemi, ale mohou začít už nyní například díky iniciativě MŽP #dostbyloplastu."

Poznámky:

[1] http://ec.europa.eu/environment/eir/country-reports/index_en.htm

[2] Nová legislativa obsahuje tyto opatření:

- zákaz jednorázových plastových brček, příborů a talířů, čistících tyčinek a tyček na balónky

- požadavek výrazného snížení spotřeby plastových nádob na jídlo a kelímků na jedno použití během následujících šesti let

- cíl zajistit do roku 2025 až 90% třídění plastových lahví

- povinnost označovat hygienické vložky, vlhčené ubrousky a balónky informacemi o negativním dopadu na životní prostředí

- zavedení finanční zodpovědnosti výrobců za třídění a recyklaci těchto výrobků: cigaretové filtry, nápojové obaly včetně víček, nádoby na potraviny, lehké plastové sáčky, vlhčené ubrousky a další.

[3] viz www.dostbyloplastu.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ