1/2024

ERU se vymezuje od upozornění OTE

| autor: Pavel Mohrmann/zdroj TZ ERU0

ERU se vymezuje od upozornění OTE

Protože upozornění OTE se mimo jiné odvolává na stanoviska ERÚ v této věci, považuje úřad za vhodné sdělit, že žádné výkladové ani jiné stanovisko týkající se této problematiky nevydal.

Výklad právního charakteru lhůt pro vykazování elektřiny a tepla, které jsou předmětem upozornění operátora trhu, považujeme za rozhodující. Vnímáme komplikace, které může způsobit.

V této souvislosti ERÚ již dříve upozorňoval na možnou časovou nedostatečnost termínu na dodání údajů dle vyhlášky o vykazování energie. Proto jako národní regulátor nabídl součinnost operátorovi trhu v jednáních s jeho zřizovatelem Ministerstvem průmyslu a obchodu, které má v gesci jak zákon o POZE, tak vyhlášku č. 145/2016 Sb. (vyhláška o vykazování energie z podporovaných zdrojů) stanovující zmiňované termíny pro odevzdání výkazů.

Současně Rada Energetického regulačního úřadu požádala ministra průmyslu a obchodu o jednoznačný výklad ustanovení vyhlášky, kde jsou upraveny lhůty vykazování vyrobeného množství elektřiny a tepla. Ministerstvo průmyslu a obchodu v odpovědi ze dne 18. 4. 2018 přislíbilo navrhnout technickou úpravu dotčených ustanovení vyhlášky č. 145/2016 Sb.

V odpovědi ministerstva se dále uvádí, že překročení termínu předání údajů o výrobě elektřiny nemůže být chápáno jako ztráta práva na podporu pro konkrétní období, nýbrž z toho – podle názoru ministerstva - plyne pouze posunutí vlastního vyúčtování a výplaty podpory na další nejblíže možné období.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA