Reklama

26. 4. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Energeticky nezávislý domek Ecocapsule jde do výroby. Navrhli ho slovenští architekti

Solární panely a větrná turbína umožňují rozložit mobilní obydlí kdekoliv. Připojení do elektrické sítě ani k vodovodu nepotřebuje.

Tobolka, která je plně mobilní a energeticky nezávislá, se zrodila jako nápad dvojice slovenských architektů, Tomáše Žáčka a Soně Pohlové. Nápad, který před dvěma lety obletěl několik světových médií, však jako senzace neskončil. Díky stovkám záloh a prvním uhrazeným zálohám Ecocapsule směřuje do výroby.

"Nebyli jsme připraveni na takovou reakci. Začali jsme v malém, ale nyní musíme náš model přehodnotit," řekl Žáček pro CNN. Dvojice architektů založila firmu Ecocapsule v červnu 2015.

Energii dodává větrná turbína a solární panely

Veškerou energii, kterou miniaturní domeček potřebuje pro své fungování, Ecocapsule získává z obnovitelných zdrojů. Spoléhá se přitom na 4,5 metrovou větrnou turbínu s instalovaným výkonem 750W a 600 wattové solární panely na své střeše. Smart Home System přitom podle předpovědi počasí předem vyhodnocuje, kolik energie větrná turbína a solární panely vyprodukují.


Vyprodukovaná energie se v Ecocapsuli skladuje v baterii s kapacitou 10 kW, díky níž by domek neměl zůstat bez proudu, ani pokud produkci energie z OZE nebude přát počasí. "V případě dostupnosti sítí se baterie dají dobít jednoduše - Ecocapsule má integrovanou kabelovou přípojku na 220V," řekl pro Energie-portal.sk ředitel komunikace Ecocapsule, Matej ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372