2/2023

Ekonomické fórum mezi ČR a Salvadorem ukázalo příležitosti pro vzájemnou spolupráci

| autor: Tisková zpráva MPO0

Ekonomické fórum mezi ČR a Salvadorem ukázalo příležitosti pro vzájemnou spolupráci

Hlavním cílem byla podpora současných obchodních vztahů, prezentace aktuálních obchodních a investičních příležitostí, navázání nových kontaktů a otevření nových možností pro spolupráci. Akce se uskutečnila v rámci návštěvy delegace Salvadorské republiky vedené náměstkem ministerstva zahraničí Carlosem Castanedou v ČR.

Fóra se zúčastnilo 40 zástupců firem a institucí, kteří měli možnost vyslechnout si prezentace o výhodách asociační dohody EU – Střední Amerika, o příležitostech v Salvadoru nebo o praktických zkušenostech v podobě úspěšného projektu spolupráce mezi ČR a Salvadorem.

Fórum, které uspořádalo MPO ve spolupráci s Velvyslanectvím Salvadorské Republiky a Svazem průmyslu a obchodu ČR zahájil náměstek Castaneda a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy František Chaloupecký. Výhody Asociační dohody mezi EU a Střední Amerikou, která zjednodušuje vzájemný obchod i mezi ČR a Salvadorem, shrnul vedoucí oddělení Amerik MPO Matyáš Pelant.

Příležitosti, které nabízí Salvador, po té představil prezident PROESA – Agentury na podporu exportu a investic Salvadoru, Sigfrido Reyes. Pan Reyes např. uvedl, že strategickými sektory pro Salvador jsou letectví, potravinářství, energetika, lehké strojírenství, textilní průmysl, cestovní ruch či offshorové služby.

Praktickou stránku jednání přiblížili honorární konzulka ČR v Salvadoru paní Ildikó Tesak, honorární konzul Salvadoru v ČR pan Pavel Berg a jednatel společnosti Café Majada Jiří Novák. Vznikající projekt na vybudování informačního centra pro podnikatele a spolupráci s Latinskou Amerikou představil děkan Fakulty regionálního rozvoje Mendelovy univerzity v Brně Jiří Schneider.

Fórum uzavřel rada pro oblast ekonomiky, obchodu a cestovního ruchu Velvyslanectví Salvadoru v Berlíně Diego Rodríguez prezentací o činnosti velvyslanectví a nejbližších plánovaných aktivitách. Salvadorská delegace také pozvala české partnery k návštěvě investičního summitu, který se uskuteční ve dnech 28. – 30. března v Salvadoru, více: www.foroelsalvador.gob.sv.

Během návštěvy své čtyřdenní návštěvy v ČR se salvadorská delegace aktivně zúčastnila veletrhu Holiday World, jednala s náměstkem ministra zahraničních věcí ČR Martinem Tlapou a rovněž svůj pobyt využila k slavnostní inauguraci projektu kulturního roku mezi Salvadorem a ČR.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP